Gemlik Zeytin Festivali kapsamında yapılan panelde konuşan Marmara Birlik Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Müdürü Emir Ayma, "Gemlik tipi zeytinde en büyük sorunun pazarlama olduğunu" vurguladı. Aydın, Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölgesi'nde de zeytin üretiminin başlandığına dikat çeken Ayma, "bu durum rekabet getirir ama Gemlik zeytininin kalitesini iyi bir şekilde sunmamız gerekir" dedi.
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Turgut, üreticilerin pazarlama ve ambalajlama konusundaki duyarsız tavrına dikkat çekti.
Türkiye'nin, zeytinyağı üretim, ihracat ve tüketiminde daha az zeytin üreten Tunus ve Fas'ın dahi gerisinde olduğu bildirildi.
Prof. Dr. Erdoğan Barut, "Gemlik Zeytin Festivali" çerçevesinde düzenlenen "Gemlik'ten Dünya Pazarlarına Zeytin" panelinde, dünyadaki yaklaşık bir milyar zeytin ağacının tamamının Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerde bulunduğunu belirtti.
İspanya'nın yılda 4 milyon 500 bin ton ile dünya zeytin üretiminin yüzde 35'ini elinde bulundurduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Barut, Türkiye'nin 1 milyon ton, Tunus'un 800 bin ton, Fas'ın da 600 bin ton zeytin ürettiğini kaydetti.
Prof. Dr. Barut, İspanya'nın zeytinyağında da dünya üretiminin yine yüzde 35'ine sahip olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin ise zeytinyağı üretim, ihracat ve tüketiminde Fas ve Tunus'un dahi gerisinde olduğunu söyledi.
.
Gemlik Ticaret Odası Başkanı Kemal Akıt, dünyada en iyi sofralık zeytin üretilen Türkiye'de, pazarlamada başarılı olamamanın nedenlerinin araştırılması gerektiğine dikkat çekti. Belediye Başkanı Mehmet Turgut ise, üretici ve tüccarın konuya duyarsız kalmasından yakındı. Gemlik'teki festival kapsamında düzenlenen "en kaliteli zeytin" yarışmasında ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Katırlı Köyü'nden Halil Tuna birinci oldu. İkinciliği ise Halil Tuna'nın babası Hamdi Tuna ile Engürücük Zeytin Kooperatifi paylaştı. Üçüncülüğü de Şahinyurdu Köyü'nden Mustafa Şimşir aldı. En güzel ambalaj yarışmasında ise Cahit Durmaz birinci, Marmarabirlik 2., Öner Zeytincilik 3. oldu.
Seyfettin ŞEKERSÖZ