Kadraja Coptan Başka Birşey Giremiyor
Basın fotoğrafçılarının görevinin kamu kurumlarının imajını düzeltmek olmadığını vurgulayan fotoğrafçılar, yarışma jürisine katılan fotoğrafçı ve akademisyenleri de eleştirdi:
"Fotoğrafçılar, ülkede güneşin arkasından battığı bütün dağları çektiler; akademisyenler 1900'lü yıllardan beri zaten değişmemiş olan fotoğraf tekniğini yazdıkları değerli kitaplarla biz fotoğrafçılara doyasıya anlattılar da geriye boş vakitlerde imaj düzeltme yarışmalarına jürilik yapmak mı kaldı?".
Jüri, Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ) Fotoğraf Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tunç Tüfekçi, Kocaeli Üniversitesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özer Kanburoğlu, MSÜ Öğretim Görevlisi Kamil Fırat, foto muhabiri Coşkun Aral, televizyoncu Oğuz Haksever ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Halil Yılmaz'dan oluşuyor. "Fotoğraf sanatçısı" Orhan Kanburoğlu da yarışmanın danışmanı.
Kadrajdaki çiçeği bulana ödül
Beyazıt Meydanı'na "kadınlara çiçek uzatan polisleri" fotoğraflamak için gittiklerini söyleyen katılımcılar, bunun yerine cop, hakaret ve biber gazıyla karşılaştıkları için üzgün...
"O da Bir İnsan" başlıklı yarışmaya tanık oldukları ve kaydettikleri fotoğrafları gönderdiklerini söyleyen fotoğrafçılar jüri üyelerinden ve emniyetten "kadrajdaki çiçekleri bulmalarını" istiyor.(EÜ)
Yarışmaya "katılan" fotoğrafçıların ve foto muhabirlerin isimleri şöyle:
Ahmet Şık, Mehmet Kaçmaz, Tolga Sezgin, Umut Kaçar, Cem Ersavcı, Gençer Yurttaş, Yücel Tunca, Saygın Serdaroğlu, Murat Yaykın, Özcan Yurdalan, Şaban Dayanan, Haluk Çobanoğlu, Coşkun Aşar, Serkan Taycan, Gökhan Gezik, Ali Nabi Kıran, Sevil Üzrek, Vedat Ozan, Hüsnü Atasoy, Serra Akcan