Kadınlar ÇATOMlarda Okuma Yazma Öğreniyor
Şehitlik semti Benusen Mahallesi'nde 1 Aralık 2002'de faaliyete başlayan ÇATOM'daki okuma yazma kursları, Ana Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) işbirliği ile düzenleniyor.
Diyarbakır Valiliği'nin katkılarıyla açılan Benusen ÇATOM'un bina kirasını Sosyal Kültürel Yaşamı Destekleme Derneği karşılıyor. Tadilat ve mefruşat giderlerini ise Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği karşıladı.
Bir ÇATOM saha sorumlusu, bir destek elemanı ve bir gönüllü okuma-yazma eğiticisinin görev yaptığı Benusen ÇATOM'un alt katında, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü işbirliği ile çocuk okuma odası da hizmet veriyor. Burada da bir çocuk gelişim uzmanı, çocukların ödevlerine yardımcı oluyor.
Gerekçe, amaç ve hedefler
Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı belgelerinde, ÇATOM'ların kuruluş gerekçesi, amaçları ve hedefleri şöyle özetleniyor:
Gerekçe:
GAP Bölgesi'nde kadınlar, toplumsal gelişmişlik göstergeleri açısından modern toplum standartlarının çok altında bulunmaktadır.
Kadınlar hem geleneksel sosyal katmanlaşmadan hem de rolleri/statüleri toplumsal olarak belirlenmiş cinsler arası eşitsizliklerden olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu durum özellikle kırsal alanda yaşayan kadınlar için daha da belirginleşmektedir.
Kadınlar erkeklere göre yönetim ve karar alma süreçlerine daha az katılmakta, temel sağlık ve eğitim hizmetlerinden ve teknolojiden daha az yararlanmakta, gelir kaynaklarına ulaşmada güçlük çekmektedirler. Bu gerekçelerden Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) oluşturulmaya başlanmıştır.
Amaç:
Kadınların sorunlarının farkına varmalarına, tanımlamalarına ve çözümü için inisiyatif kullanabilmelerine fırsat yaratmak, kamusal alana daha fazla katılımlarını sağlamak ve kadını güçlendirerek cinsiyet dengeli kalkınma sürecini başlatmak ve bu yolla yerel koşullara uygun tekrarlanabilir model ya da modeller geliştirmektir.
ÇATOM'larla toplumun desteğe en fazla muhtaç kesimleri ile devlet ve sivil toplum kuruluşları arasında sağlıklı bir diyalog ortamının geliştirilmesine;insanı merkez alan, barışçı, demokratik toplum temellerinin güçlendirilmesine çalışılmaktadır.
Hedefler:
ÇATOM'larda uygulanan program ve projeler aşağıdaki konularda hedefler içermektedir:
* Okuma-yazma oranını yükseltmek,
* Sağlık alanında temel bilgi ve bilinç kazandırmak,
* Ev ekonomisi ve sağlıklı beslenmenin yol ve yöntemlerini göstermek,
* Çocuk bakımı ve eğitiminde pratik bilgiler sunmak,
* Gelir getirici alanlarda becerilerini geliştirmek,
* Gelir elde etme/iş bulma/iş kurma olanakları ve fırsat yaratmak ve bunun için gerekli donatıları mümkün olduğunca sağlamak,
* Toplumun ve bizzat kendilerinin ortak sorunlarının farkına varmalarını sağlamak,
* Örgütlenme ve ortak davranışları teşvik suretiyle kadın ve genç kızlarda özgüven duygusunu güçlendirmek,
* Kamu hizmetlerine ulaşabilirliklerini artırmak ve bu yolla kamusal hizmetlerden daha fazla yararlanmalarını sağlamaktır.
Proje uygulama alanı:
GAP Bölgesi illerinin kırsal ve kentsel alanları
Kapsam:
ÇATOM'lar GAP Bölgesi'nde 1995 yılından itibaren kentlerin gecekondu mahallelerinde ve merkezi nitelikli köy yerleşimlerinde kurulan topluma dayalı ve katılımcılığı esas alan merkezlerdir.
ÇATOM'lar birbirlerinden izole olmuş kadınların bir araya gelerek ortak sorunlarının farkına varacakları, paylaşacakları ve bu sorunları tanımlayacakları, ortak etkinlikler düzenleyecekleri, gündelik yaşamlarını kolaylaştıran temel bilgileri edinecekleri ve küçük düzeyde de olsa gelir elde etme ve bu geliri kullanmaya yönelik beceri geliştirebilecekleri toplum merkezleridir.
Esnek modüler programların uygulandığı ÇATOM'ların doğrudan hedef grupları 14-50 yaş grubundaki kadın ve genç kızlar olup bu merkezlerde;
* Okuma-yazma, ev ekonomisi, gezi ve etkinliklere katılım vb. konularda sosyal-kültürel eğitim programları,
* Sağlık eğitimi, anne eğitimi, kısmi poliklinik hizmetleri vb. konularda sağlık programları,
* El sanatları, trikotaj, oltu taşı ve gümüş işlemeciliği, keçe işleme vb. konularda beceri geliştirici / gelir getirici programlar düzenlenmektedir. (BB)