Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 21 January 2011 08:47
 ~ Modified On: 28 October 2013 00:15
2 min Read

Judicial Front Runners: Special Authority Courts in Diyarbakır

Three Special Authority High Criminal Courts in Diyarbakır occupy the top three places regarding the number of files decided throughout the past year in Turkey. These courts try important cases such as the KCK trial or the Hezbollah case. They handed prison sentences of several hundred years to Kurdish journalists.
Judicial Front Runners: Special Authority Courts in Diyarbakır
İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi...

İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi Bölümü'nden mezun. 1996'da muhabiri olduğu uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye temsilcisi olarak çalışıyor. 1999'dan beri İPS İletişim Vakfı'nın projesi olan bianet sitesinde, Hukuki Destek Masası koordinatörü, ifade özgürlüğü editörü ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. 4.800'den fazla imzalı haber ve makalesi bulunuyor. Bizim Gazete ve Güncel Hukuk dergisi için haber ve makaleler yazdı. Halen bianet'te Medya Gözlem Raporları'nı hazırlıyor.

show more
related news
Back to Top