Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 27 February 2024 12:43
 ~ Modified On: 27 February 2024 12:50
4 min Read

Journalists protest Israel outside German consulate in İstanbul

"Since October 7, Israel has killed more than 100 journalists. States committing war crimes target journalists everywhere to suppress their crimes. The world follows what happens in Palestine, the deaths, and disabilities, thanks to the heroic journalists who work at the risk of their lives," said Vecih Cuzdan.
Enlarge Image
Journalists protest Israel outside German consulate in İstanbul
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
Back to Top