Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 30 November 2023 17:24
 ~ Modified On: 30 November 2023 18:09
6 min Read

Journalist in exile: 'Turkey makes statements against Israel but imposes no sanctions'

bianet interviewed Metin Cihan, who is a journalist in exile and is under investigation based on a complaint by President Recep Tayyip Erdoğan and his family following his claim that Mert Çetinkaya, the partner of Burak Erdoğan, continued trading with Israel despite the massacres in Palestine.
Enlarge Image
Journalist in exile: 'Turkey makes statements against Israel but imposes no sanctions'
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
related news
Back to Top