İstanbulda Afete Hazırlık Eğitimi Başlıyor
Türkiye nüfusunun yüzde 71'inin, birinci ve ikinci derecede riskli deprem bölgelerinde yaşadığını belirten MAG, valiliklerle birlikte yürütülen Mahalle Afet Destek Projesi (MADP) kapsamında, gönüllülere hem eğitim hem de malzeme temin ederek, mahalle düzeyinde afete hazırlık birimleri yaratıyor.
İstanbul Valiliği ile birlikte yürütülen proje kapsamında, uzmanlar tarafından afet bilinci ve hazırlık, temel arama-kurtarma, temel ilkyardım, afet psikolojisi ve temel yangın söndürme eğitimi veriliyor.
MADP kapsamındaki mahallelerde, güvenli ve kolay ulaşılabilecek bir yere, içinde MAG ekipmanlarının bulunduğu ve Mahalle Afet Destek Merkezi olarak kullanılan bir konteynır yerleştiriliyor. Merkez ve ekipmanların bakımı, periyodik bir bakım sistemine göre, gönüllüler tarafından yapılıyor.
Proje kapsamındaki ilçelerde yaşayanların MAG'a katılmaları için, bağlı oldukları muhtarlıklara başvurmaları ve üyelik formlarını doldurmaları
gerekiyor.
MAG halen İstanbul, Kocaeli ve Yalova'daki 40 mahallede toplam bin 707 gönüllü ile faaliyetlerini sürdürüyor.
"Yaşamak ve yaşatmak bizim elimizde" sloganıyla gönüllü çalışmalarını yürüten MAG hakkında ayrıntılı bilgi www.mag.org.tr adresinden alınabilir. (NG)