İstanbul Üniversitesinde Protestolu Açılış
İstanbul Üniversitesinin açılış töreninde, Rektör Alemdaroğlunu protesto eden öğrenciler, parasız eğitim talebinde bulundu. Tarafsız bilimsel eğitim istiyoruz, YÖKe de YEKe de hayır sloganı atan öğrencileri görevliler salondan çıkarttı.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen Fakültesindeki Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonunda düzenlenen 2002-2003 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde, İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlunun konuşma yaptığı sırada, Özgür Gençlik dergisi okurlarıyla Öğrenci Koordinasyonu ve Emek Gençliği'nden öğrenciler, konuşmak için söz hakkı istedi.
Kendilerine söz hakkı verilmeyen öğrenciler, Tarafsız, bilimsel eğitim istiyoruz, YÖKe de YEKe de hayır, Üniversitede müşteri olmayacağız, Yaşasın özerk-demokratik üniversite mücadelemiz sloganları attı, dövizler açtı.
Olaya müdahale eden güvenlik görevlileri, protestocu öğrencileri salondan dışarı çıkarttı.
İkinci eylem Gençlik Derneği'nden
Öğrenciler salondan çıkarıldıktan kısa süre sonra, Gençlik Derneği üyeleri pankart açarak slogan atmaya başladı. Bu öğrenciler de salondan dışarı çıkarıldı. (BB)