İstanbul Bizim, Suyumuzu Korumak Elimizde!
İstanbul'un Suyu İçin Sivil Girişim Kurucu Sekreteryasından Zeynep Boratav, Leyla Derya Çelikel, Orhan Esen, Gülru Hotinli, Gökmen Yalçın'ın imzasını taşıyan ve Sivil Toplum Kuruluşlarına yapılan çağrıda şu noktalara dikkat çekiliyor:
* Türkiye su zengini bir ülke değildir. Kişi başına düşen 1.400 metreküp su ortalamasıyla bir çöl ülkesi Irak'ın gerisinde; 6.000 metreküp dünya ortalamasının ise fersah fersah gerisindedir.
* İstanbul kenti bu tablonun dışında değildir. Kentin kısıtlı içme suyu kaynakları, özel coğrafi konumu, yoğun nüfus ve kentleşme baskısı nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
* Kentin giderek kuzeye ve kendi su havzaları üzerine yayılmasını destekleyen politikalar, kentin varoluşunu tehdit etmektedir.
* İstanbul'un su havzaları, mevcut yapılaşmaya ek olarak 7 000 000 yeni nüfusa davetiye çıkaran ve geri dönüşü imkansız politikalara sahne olmuştur.
* Gelecek kuşakların suya erişim hakkının kısıtlanmaması, projelerin sosyal ve çevresel etki değerlendirmelerinin katılımcılığı esas alarak yapılması, suyun işletme ve yönetim sorumluluğunu üstlenen kamu tekeliyle saydamlık içeren ilişkilerin kurulması, 21. yüzyılda sürdürülebilir bir yaşamın esaslarındandır.
* Bütün bu gerekçeler, İstanbul'un su politika ve uygulamaları konusunda özerk ve sivil bir izleme kapasitesinin oluşturulmasını ve bu yolla akılcı ve katılımcı bir doğal kaynak yönetim politikasını güvenceye alacak bir hemşehri işbirliğini gerekli ve meşru kılmaktadır.
* Sivil oluşumları ve siz sorumlu bireyleri uzmanlaşmış ve etkili bir çalışma grubunu oluşturmaya davet ediyoruz.
Bu açıklamanın bir de "davet" bölümü var. Bu çağrıya ilgi duyanlara yönelik olarak [mailto:[email protected]] şöyle deniliyor:
"Bu çalışmayı önemli buluyorsanız aşağıdaki iki soruyu yanıtlayarak kurumsal veya kişisel iletişim adreslerinizle birlikte aşağıda verilen e-posta adresi veya fakslardan herhangi birine iletebilirsiniz."
Kurum/Kişi ismi: ...........................
Tel / Fax / e-posta: ........./ .........../ .......
1. Şehrin su politikasının, yatırım ve uygulamalarının sivil toplum tarafından izlenmesi gerekli mi ?
a) çok gerekli b) gerekli c) em gerekli hem gereksiz d) gereksiz e) çok gereksiz
2. İstanbul'un su kaynakları ve politikaları konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi:
a) çok yeterli b) yeterli c) hem yeterli hem yetersiz d) yetersiz e) çok yetersiz.