Görevinden istifa ederek Anavatan Partisi'nden (ANAP) milletvekili aday adayı olan Eski Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, bugün (16 Ağustos) İzmit'e geliyor.
Görevinden istifa ederek ANAP'tan milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Işıkara, siyasi kimliği ile ilk kez bugün İzmit'e geliyor. Işıkara, istediklerini yerine getirebilmek için siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu kaydetti.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Türkiye`nin en önemli sorununun ekonomi değil, afet olduğunu belirterek, "Biz depremi unuttuk. Ne yazık ki sadece yıldönümlerinde hatırlıyoruz" dedi.
Deprem konusundaki tüm çalışmalarına rağmen gerekli başarıyı sağlayamadığını ifade eden Işıkara, bu nedenle siyasete girme kararı aldığını belirtti. Prof. Dr. Işıkara, "Peki, ben neden bu işe soyundum? Çünkü Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde son 3 senedir çırpınmama, son 6 ayda da çok hırpalanmama rağmen istediklerimi yapamadım. O zaman bir gerçeği gördüm. Bir siyasi irade gerekiyor. İşte o siyasi iradeyi istemek için de yola çıktım" diye konuştu.
BUGÜN İZMİT'TE
ANAP'tan milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Işıkara, 17 Ağustos depreminin 3. yıldönümünde İzmit'te. Işıkara, Jeofizik Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi tarafından bugün Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan "Deprem ve Afet Yönetimi" konulu toplantıya konuşmacı olarak katılacak. Saat 14.30'da başlayacak toplantıda Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Uğur Gönülalan, Kocaeli Şube Başkanı Murat Öğretmen, CHP Milletvekili aday adayı Sefa Sirmen de birer konuşma yapacak.