İhracat İçin de ABye Uyum Şart
Ege İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen "Gıda İhracatında Etkin Yönetim ve Pazarlarla İletişim" konulu eğitim seminerinde konuşan Gündüz, "Dünya Ticaret Örgütü'nün, gıdada hijyen ve güvenliği kontrol altına alan HACCP (Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi), kalite sistem belgesini yeniden düzenlediğini" söyledi.
Gündüz, söz konusu HACCP Belgesi'nin "bir kaç yıl içinde" zorunlu hale getirileceğini hatırlatarak, şu bilgileri verdi:
AB'ye ihracat için belge şart
* Türkiye'nin gıda sektöründe yoğun olarak ihracat yaptığı AB, ABD ve Japonya çok yakında bu belgeyi zorunlu hale getirecek.
* Özellikle AB, bu sistemi kendi içinde oturtmaya çalışıyor. Bu sistemi kendi içlerinde uyguladıktan sonra üçüncü ülkelerden de HACCP Belgesi isteyecekler. Bir kaç yıl içinde bu belgeye sahip olmayan firmalar, AB ülkelerine ihracat yapamayacak.
* HACCP sisteminin tüm tarımsal ürünlerde, "tarladan satış noktasına" kadar tüm mikrobiyolojik riskleri saf dışı bırakan bir sistem.
* 4 milyar dolarlık ihracatımızın yüzde 40'ı belirli 10 ülkeye yapılıyor. Türk gıda sektörünün tıkandığı nokta burasıdır. Bir an önce yeni pazarlar ve yeni müşteriler bulunmalıdır.(NK/BB)