İHDden Protestocu MHPlilere Tepki
Dün, Balat sahilinde, Patrik Bartholomeos'un da katılımıyla düzenlenen tören sırasında açıklama yapan MHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cafer Yaylan töreni izlemeye gelen gazetecilere de tepki gösterdi.
Polisin uzaklaştırdığı 60 kişilik grup daha sonra teknelerle denize açılarak protestolarına devam etti.
Grubun uzaklaştırılmasından sonra Patrik Bartolomeos'un denize attığı haçı geçen sene de birinci olan Carlo Torinos çıkarttı.
Hazreti İsa'nın vaftiz edilişi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de denizden haç çıkartma töreni ile kutlanıyor.
"Yetkililer de şoven protestoyu kınamalı"
"Bu topraklarda binlerce yıllık bir uygarlığın çocukları olan Rum yurttaşlar ve onların dinsel kurumu, 'Türk' kimliği adına hareket edenlerin ırkçı, milliyetçi, şoven saldırısına hedef oldu" diyen İHD "Bu yalnızca en temel insan hakkı olan dinsel ve kültürel yaşamı özgürce sürdürme hakkının ihlali değil, aynı zamanda doğrudan bir kimliğin varlığına yapılan vahim bir saldırıdır" dedi.
İHD'nin çağrısı şöyle:
"Denizden haç çıkarma törenine yapılan saldırı, bir avuç kişinin eylemi olmaktan çok öte anlamlar taşımakta, toplumun içinde barındırdığı 'Türk' kimliği dışındaki kimliklere karşı potansiyel bir tehdidin varlığına işaret etmektedir.
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi olarak Avrupa Birliği sürecinde her fırsatta dinler arası hoşgörü temasını işleyen devlet yetkililerini bu tür girişimleri açık bir dille kınamaya davet ediyor, ırkçılığa ve şovenizme karşı olan herkesi, her türlü dinsel ve kültürel düşmanlığa karşı tavır almaya çağırıyoruz".(EÜ/BB)