İhale Yasası Değiştirilmeli...
"Bingöl'de meydana gelen depremin, kamu binalarıyla öğrenci yurtlarının müteahhitler tarafından ne kadar zayıf yapıldıklarının bir göstergesi olduğunu" belirten Yılmaz, "Bu suç, yalnızca müteahhite ait değil. Devlete de aittir" diyerek konu hakkında şu bilgileri verdi.
"Bolu depreminden sonra çalışma yapılmadı"
* Depreme ilişkin suçlar, resmi kurum ihalelerinde başlıyor. Devlet, müteahhite yüzde 25 kar vermiş. Ancak yapılan kamu ihalelerinin yüzde 50-60 kırım yapanlara verilmesi de, yaşanan bu felaketlerde çocuklarımızın ölüp gitmelerine neden oluyor.
* İhale Yasası kesinlikle değiştirilmeli. Müteahhitin kim olduğunun tarif edilmesi lazım. Müteahhit kim olacak bunun kesinlikle belirlenmesi lazım. Her eline belge alanın müteahhit olduğu günümüzde, bu tür felaketler yaşanılması kaçınılmazdır.
* Bolu'da yaşanan 12 Kasım 1999 depremi sonrasında gerekli inceleme ve araştırma yapılmadan sadece gözlemsel metotlarla yapılan tespitlerden sonra çalışma yapılmamıştır.
* Ankara Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi ve Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Anabilim Dalında görev yapan birçok öğretim üyesiyle yapılan görüşmeler sonrasında, depremde Bolu'da hasar almamış ya da az hasarlı binaların zeminleriyle birlikte bilimsel yöntemlerle kontrolleri yapılarak, bina sahiplerinin bilgilendirilme yoluna gidilecekti.
"1997 İmar Yönetmeliği'ne uygun binalar yıkılmıyor"
* 1997 İmar Yönetmeliği'ne uygun olarak yaptırılan binalara, kolay kolay birşey olmaz. Ancak ben; Bolu'daki bütün resmi kurum ve kuruluşlara ait tüm binaların, özellikle Milli Eğitime ait tüm binalarla, Valiliğin şu anda hizmet verdiği binanın gözden geçirilmesinin gerektiğini söylüyorum.
Bolu Belediyesi Meclis Üyesi Hayrettin Ulu, Mudurnu'da inşaat çalışmaları tamamlanmakta olan 7 katlı çok programlı okul inşaatıyla ilgili araştırma yapılmasını istedi
Ulu, "Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulacak bir komisyon tarafından bu binaların depreme dayanıklı olup olmadıklarının araştırılması gerektiğini" söyledi.(NK)