Herkes İki Köyü Barıştırmaya Çalışıyor
Canan: "Tarafların barışması gerekiyor"
Konu ile ilgili görüştüğümüz Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hakkari Milletvekili Esat Canan, "kız kaçırma" olayı ve sonrasında gelişen haberleri iki aşiret arasında süren bir gerginlikmiş gibi medyaya yansımasından dolayı üzüldüğünü açıkladı.
"İki aile arasında gelişen gerginliğin iki aşiret arasındaki bir kavgaymış gibi yansıtılmasından üzüntü duyuyorum. Medyanın bu konuyu fazlaca abarttığını düşünüyorum. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Tarafların bir araya gelip barışması gerekiyor. Kız mutlaka gidip mahkemede ifadesini verecektir. Yüksekova'da gerginliğin olmasını kimse istememelidir."
Alkan: "Olay iki aşiret arasındaki gerginlik değildir"
Eski Belediye Başkanı Alkan ise şahısların gelip mahkemede ifade vermesi gerektiğini belirterek, "Yüksekova'da gelişen böyle bir olaydan dolayı üzgünüz," dedi.
"Bu olay iki aşiret arasındaki gerginlik değildir. Sorun şahısların mahkemede ifade vermesiyle son bulur. Kızın zorla kaçırıldığı iddiası ortadadır."
Muhtar: "Gerginliğin sürmesi taraftarı değiliz"
Doğanlı Köyü Muhtarı Musa Alkan, "kaçırılan kızın ya kendilerine veya adalete teslim edilmesi" gerektiğini belirtti.
"Savcı ve hakime ifade vermeye getirsinler. Eğer biz kendi rızamızla kaçtık diyorlarsa bizim söyleyecek lafımız olmaz. Bu konuda adaletin kestiği parmak acımaz. Gerginlik iki aşiret arasındaki kavga değildir. Biz de gerginliğin sürmesi taraftarı değiliz."
3 kişi yaralanmıştı
Üç gün önce Yüksekova'da evli ve 6 çocuklu bir kişinin "kız kaçırdığı" iddiası üzerine iki köy arasında gerginlik çıktı. Çıkan silahlı kavgada 3 kişi ağır yaralanmıştı.
Hakkari-Çukurca Uzundere mıntıkasından göç eden ve devlet tarafından kendilerine ev yapılan Cilo Dağı eteğinde vatandaşların barındığı Doğanlı Kampında (köyünde) oturan 19 yaşındaki H.A'nın beş gün önce doktora görünmek üzere Yüksekova'da kaçırıldığı iddia edilmişti.
H.A.'nın yakınları Arif Çoban'ın yaşadığı Bulaklı köyüne giderek kaçırılan kızlarını istedi. Sözlü tartışmanın silahlı çatışmaya dönüşmesi sonucu Doğanlı kampından gelen Zahir ve Hacı Alkan ile Emin Dayan silahla yaralandı.
Van'daki hastanelere sevk edildi. Yaralıların durumlarını şuan iyi olduğu belirtiliyor.
Olay, daha sonra iki köy arasında kavgaya dönüştü. Köy sakinlerinin silahlı çatışmaya girmesi üzerine bölgeye çok sayıda jandarma sevk edilmişti. Jandarma bölgeyi tamamen kordon altına almış, Doğanlı Kampı'ndaki 23 geçici köy korucusunun silahına el konulmuştu. Jandarmanın olayla ilgili soruşturmasının devam ettiği belirtiliyor.(BA)