Hepimiz Tecritteyiz Bursada
Avukat Behiç Aşçının ölüm orucuna başlamasının ardından, F tipi cezaevlerinde yaşanan insan hakkı ihlallerine dikkat çekmek için sahnelenen ve cezaevinde geçirilen bir günü özetleyen Hepimiz Tecritteyiz oyunu, Bursada oynandı.
Yazar Bilgesu Erenus tarafından kaleme alınan ve daha önce İstanbul, Ankara, İzmir'de oynanan "Hepimiz Tecritteyiz" oyunu, Bursa Temel Haklar Derneği'nde sahnelendi.
Avukat Mustafa Yağcı oyun öncesi yaptığı açıklamada, cezaevlerinde "tecrit politikasının sadece hükümlülere ve tutuklulara uygulanmadığını; bu politikanın, yaşamın her alanında, herkese, uygulandığını" söyledi.
Esatoğlu: "hayır" deme haklarını kullanıyoruz
Oyunun yönetmeni Mehmet Esatoğlu da; 26 Temmuz'dan bu yana bir sanatçı ve yurttaş olarak "hayır" deme haklarını kullandıklarını belirtti.
Esatoğlu, "F Tipinin 7 yıllık uygulamasının gösterdiği şudur ki; insanlarımız oradan sakatlanarak çıkıyor. 122 insan öldükten sonra Türkiye'nin aydını ve sanatçısı suçsuz kalamaz" dedi. (AÖ/KÖ)