Hayvan Hapishanesi
Havran Çiftçi Mallarını Koruma Derneği Başkanlığı, hayvanların tarım arazisi ve ürünlere verdiği zararı önlemek amacıyla ''hayvan hapishanesi'' yaptırdı.
Çiftçi Mallarını Koruma Derneği Başkanı Zeki Savaş, ''Başıboş gezen hayvanların yakalanması ve gözlem altına alınması tamamen yasal. Kaldı ki, bizim kurduğumuz hayvan hapishanesi çok modern. Hayvanlarla yakından ilgilenen gardiyanımız bile var'' dedi.
"Gardiyan" yerine "bakıcı"
30 hayvan kapasiteli hapishane, koyun, keçi, inek, öküz, eşek, at gibi tarım ürünlerine zarar veren hayvanlara göre hazırlandı. Başıboş gezerken tarım arazilerine ve ürünlerine zarar verdiği belirlenen hayvanlar, derneğin koruma personeli tarafından yakalanarak hapse atılıyor.
Hapishanede, hayvanlarla yakından ilgilenilmesi, yem ve sularının zamanında verilmesi için gardiyan görevini yapan bakıcılar da görev yapıyor.
Kader kurbanlarını kurtarmak için
''Kader kurbanı'' hayvanlarını hapishaneden çıkartmak isteyen sahipleri, verilen zararı karşıladıktan sonra, küçükbaş hayvan için 2, at, eşek ve büyükbaş hayvanlar için ise 5 milyon kefalet ile 1 milyon lira yem parası ödemek zorunda.
Çiftçi Mallarını Koruma Derneği Başkanı Zeki Savaş, uygulama sayesinde hayvanların sahiplerince daha sıkı kontrol altına alındığını, ürün ve tarım arazilerine zarar verme olaylarında hissedilir derecede azalma olduğunu söyledi.
Hayvanlara cezanın yasal dayanağı
Ağaçlara ve tarlalara zarar veren hayvanların ne şekilde cezalandırılacağının, 1939 yılında çıkartılan 3573 Sayılı Yasa ile belirlendiğini kaydeden Savaş, yasanın Çiftçi Malları Koruma Derneği'ne, ''çevreye zarar veren hayvanları müsadere etme'' yetkisi tanıdığını bildirdi.
Savaş, hapsedilen hayvanların sahiplerinin 15 gün içinde başvuruda bulunmaması halinde, hayvanları açık arttırmayla sattıklarını sözlerine ekledi. (NU)