Hasan İşler, Nasıl Osman İşler Oldu?
Yalı Hanı'nda gerçekleştirilen kitap tanıtım töreninde konuşan proje koordinatörü Veysel Tolun, 1 yıllık çalışmalarının emeği olan kitabı yayınlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
İl merkezindeki mahallelerde bulunan sokak isimlerini araştırmayı kararlaştırdıklarını anlatan Tolun, kitabın hazırlanmasıyla ilgili şunları söyledi;
* Çalışmalarımız sırasında tapu kayıtları, belediye meclis kararları arşivi ve sokaklara isimleri verilen kişilerin yakınları ile temasa geçerek 196 kişinin hayat hikayelerini kitap haline getirdik.
Sokaklara isim vermişler ama kimse tanımıyor
* Sokaklara isimleri verilen kişilerin çoğunun vatandaşlar tarafından bilinmediğini tespit ettik. Bir proje dahilinde sokaklara isimleri verilen kişilerin biyografilerini tespit etmek için bir çalışma yaptık.
* Kitabı da o kişilerin fotoğrafları ile süsledik. Çanakkale için bir kalıcı belge olan sokak isimlerinde yaşayan kişileri böylece tek tek belirlemiş olduk.
Nasıl Osman olmuş?
* Çalışmalar sırasında ilginç olaylarla karşılaştık. Örneğin Hasan İşler Sokağı, yıllar sonra Osman İşler Sokağı olarak değiştirilmiş. Yıllar sonra Hasan ismi, nasıl Osman olmuş çözemedik.
* Çok sayıda isim değişikliği olan sokağa da rastladık. Bundan sonra belediye meclislerinden bir sokak ismi kararı alınırken, mutlaka o kişi ile ilgili biyografinin de bu karar metnine eklemelerini istiyoruz.
Değişim mekanları...
Kitap tanıtımının ardından Yerel Tarih Grubu, 2002 yılı projesini basına tanıttı. Yerel Tarih Grubu'ndan Şehabettin Kalfa, 'Çanakkale'de toplumsal yapıların ve sosyal yaşamın tarihsel değişim süreci' adı verilen yeni projenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildirerek, "Bu proje çerçevesinde Çanakkale'deki kamusal alanda ve toplumun kullanımında olan yapıların, şehrin tarihsel sürecindeki değişim mekanları tespit edilecek. Bunun ardından ortaya çıkan bilgiler de yine kitap haline getirilecek" dedi.(ÇM/NU)