Greve Karşı Sürgün ve İşten Çıkarma
Grev kararı alınan İZBELCOM'da, belediye önce 12 sendikalı işçiyi Çiğli'den Görece'ye sürdü. Daha sonra ise, İzmir Su İşleri (İZSU) Genel Müdürü ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Fehmi Mani'nin talimatı ile 3 sendikalı işçi, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldı.
"Anlaşma olmayınca grev durdurulmak istendi"
Sendikalı işçilerin belediyede en son Yüksel Çakmur döneminde, 11 yıl önce işten atıldığı ve bunun sonunda işçilerin Ankara'ya kadar yürüdükleri hatırlatıldı.
Belediye İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Basri Çavuşoğlu, "İZBELCOM'daki toplu sözleşme görüşmelerinin de diğer belediyelerde olduğu gibi 1 Mart 2002'de başladığını" söyledi.
Çavuşoğlu, " Toplu sözleşme görüşmelerinde yasal süre içinde anlaşma sağlanamadı.Biz, belediye yetkililerine, yüksek hakeme gitmeye teklif ettik. Bunu kabul etmediler. Yasal süre dolduğu için, 20 Ağustos tarihinde grev gündeme geldi. Ancak, belediye yetkilileri mahkemeye itiraz ederek grevi durdurmak için ihtiyati tedbir kararı aldırdılar.
Çavuşoğlu, "Belediyenin bu yaptığı yasalara aykırıdır. Grev aşamasına gelen bir işlerinde, sendikalı işçi çıkarılamaz. Bu haksız lokavttır. Biz, sendika olarak bu haksız uygulamalara karşı gerekeni yapacağız" dedi. (NK)