Göynük Himmetoğlu Gökçesu Olmasın
"Göynük Himmetoğlu Kömür İşletmeleri'nin özelleştirilmesini savunanlar, kömür işletmelerinin mevcut kapasitesinin kullanımını yıllardır engellemişler ve söz konusu işletmenin zarar etmesine neden olmuşlardır."
"Bu uygulamaya karar verenler her işletmenin birebir özelleştirmesinden vazgeçmeli, Türkiye Kömür İşletmelerinin özerkleşmesini sağlayarak, daha verimli çalışmasının yolunu açmalıdır."
Mevcut kapasite kullanılmadı
Başer ve Özel, basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
* Termik santral kurulacağı söylentisiyle, özelleştirme kararını hoş göstermeye çalışanlar, yıllardan bu yana işletmecilik örneği vererek mevcut kapasitenin kullanımını engellemişler ve söz konusu işletmenin zarar etmesine neden olmuşlardır.
* Çok pahalı bir yatırım olan termik santralin devlet tarafından değil de, özel sektör tarafından yapılacağını beklemek hayalden öteye gitmez.
"Gökçesu'yu unutmadık"
* Bu tür özelleştirmenin daha önce Mengen ilçesi, Gökçesu Beldesindeki maden ocaklarında yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir.
* Bu özelleştirme sonucu bu ocaklarda çalışan işçilerimizin şu anda bulundukları durum da herkes tarafından bilinmektedir.
* Başta işçileri ve ailelerini, daha sonra tüm Gökçesu Beldesi halkını sıkıntıya sokan bu uygulamanın bir tekrarının Göynük Himmetoğlu'nda yaşanması doğru olmayacaktır.
* Himmetoğlu, Gökçesu olmamalıdır.
* Bu uygulamaya karar verenler her işletmenin birebir özelleştirmesinden vazgeçmeli, Türkiye Kömür İşletmelerinin özerkleşmesini sağlayarak, daha verimli çalışmasının yolunu açmalıdır.(BB)