DSİ 5. Bölge Müdürü Kadri Yaşar, ilerki yıllarda Bolu'nun içme suyu olarak kullanılacağı Gölköy Baraj Gölü'nün son derece iyi korunması gerektiğini söyledi.
Gölköy Barajı'nın, 1994 yılında tarım alanlarını sulama maksadıyla yapıldığına dikkat çeken Yaşar, "Gölköy Barajı; normal bir baraj olmayıp hopsidirin bir depolama, yani iki musluktan beslenen bir havuz görüntüsünde. Abant ve Mudurnu yöresinden gelen suların kontrollü olarak toplandığı 130 hektarlık bir alana sahip olan ve çevresi 7 kilometre olan barajda 24 milyon metreküp su toplanabiliyor. İller Bankası'na su tahsisi yapıldıktan sonra, bu baraj içme suyu barajı olarak tahsis edilerek koruma alanları tespit edildi" dedi.
Gölköy Barajı'nan, 8600 hektarlık bir sulama alanına sahip olduğunu belirten ve barajın içme suyuna tahsis amacının da, sulama alanlarının bir bölümünün iskana açılmasından kaynaklandığını söyleyen Yaşar, "Bolu ovasındaki 11.200 hektarlık sulama alanında bulunan köylerin büyümesi, tarım alanlarında daralma meydana gelmesi, fabrikaların kurulması nedeniyle İller Bankası tarafından Gölköy Baraj Gölü'nden içme suyu tahsisi yapıldı. Böylece; Gölköy Baraj Gölü alanı iki maksatlı olarak kullanılacak" dedi.
Gölköy Baraj Gölü'nün, sulama ve Bolu Merkez İlçenin içme-kullanma suyu olarak kullanılacağını belirten Yaşar, "Bolu-Gölköy Barajı'nda; 1994 yılında ilan edilen Su Kaliteleri Kontrol Yönetmeliği'ne göre içme-kullanma suyu maksatlı projelerde olduğu gibi, mutlak olarak orta ve uzun vadeli koruma alanları oluşturulmuş bulunuyor.
Yönetmelik hükümlerine göre de ilgili Bölge Müdürlüğü tarafından ilan edilen koruma alanları da, Valilik tarafından takip altında tutulur" dedi.
Gölköy Baraj Gölü çevresinde 0-300 metre arasında, mevcut yapılaşmanın haricinde kesinlikle hiçbir yapılaşmaya ve faaliyete izin verilmeyeceğini belirten, 300-700 metre arasında orta koruma, 700-100 metre arasında ise vadeli koruma uygulanacağını söyleyen Yaşar, "Bize değişik kanallardan buranın değişik maksatlarla iskana açılması yönünde talepler geliyor. Biz buna şiddetle karşı çıkarken bu konuda Valiliğimizden de çok büyük yardımlar görüyoruz. Gölköy Baraj Gölü'nün etrafındaki doğal güzelliği ile hep beraber korumak zorundayız. Bu baraj gölü doğal kaynak olup bir rezervdir. Bunları kolay kolay elde edemezsiniz. Bu nedenle, Boluluların Gölköy doğal kaynağına sahip çıkmaları gerekir. Bu baraj gölü içme-kullanma suyu rezervi olup, mutlak surette sahip çıkılmasında yarar görülen bir proje. Burada yapılaşma başladığında önüne geçmek mümkün olmayabilir. Tek çaresi, mevcutu korumaktır" dedi.