Gökçesulu Çocuklar İçin Eğitim Kampanyası
Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası'na (Dev.Maden-Sen) üye olduktan sonra işverenin ücretsiz izne çıkarttığı 97 işçiden 52'si, yaklaşık 10 aydır aileleriyle birlikte maden ocağının önüne kurdukları çadırlarda yaşıyor.
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş) bağlı Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Belediye-İş), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emeğin Partisi (EMEP), halkevleri, baro gibi kurumlar; işçi çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için bir kampanya düzenliyor.
Direnişin ilk günlerinde "davul çalarak gürültü yaptıkları için" haklarında dava açılan 7 işçi 10 Eylül de Mengen'de hakim karşısına çıkacak.
İşverenin uzlaşmaz tavrı
Dev Maden Sen Basın Yayın Uzmanı Yılmaz Kızılırmak, aradan geçen 10 aya rağmen işverenin uzlaşmaz tavrını sürdürmesinden ve kamuoyunun ilgisizliğinden yakınıyor. İşçilerle ailelerinin moralinin "kamuoyunun duyarsızlığı" nedeniyle bozulduğunu belirten Kızılırmak, destek istiyor.
Kızılırmak bölgedeki son durumu şöyle aktarıyor:
* Çocuğu ameliyat olması gereken işçiler var. Bunlar yeşil kart için başvurdu. Valinin devreye girmesiyle yedi kişi kart alabildi. Diğerleri de sırada.
* İşçiler, çocuklarının bakımı için maddi destek alabilmek amacıyla Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne başvurdu. Bu konuda inceleme başlatıldı fakat inceleme daha bitirilemedi.
Okullar açılıyor, eğitim kampanyaları başlıyor
* Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Bolu'da bu konuda bir kampanya başlatılıyor. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikalar, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (Türk-İş) bağlı Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Belediye-İş), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emeğin Partisi (EMEP), Halkevleri, Baro gibi kurumlar kampanyayı yürütüyor.
* Belediye de zaman zaman ekonomik yardımda bulunuyordu. Şimdi ikinci bir yardım için de söz verdiler, bugünlerde göndermelerini bekliyoruz.
* Zonguldak'ta Devrek ve Kilimli'de devam eden bir kalem kampanyası var. Kalem üreterek satmaya çalışıyorlar.
İşçiler Ankara'ya
* Ankara'ya yaklaşık bir hafta sürecek bir yürüyüş düzenleyeceğiz. Gökçesu'dan Ankara'ya Türkiye kömür işletmelerinin önüne kadar. hiç arabaya binilmeden en az 25 kişi yürüyecek. Aileler de işçiler Ankara'ya vardığı gün otobüsle giderek karşılama yapacak.
* Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) her hafta Gökçesu'ya bir gazeteci gönderiyor.
* Sendika olarak Eylül'ün sonu yada Ekimin başlarında Ankara'da Ahmet Taner Kışlalı salonunda bir dayanışma şenliği yapmayı düşünüyoruz. (HA/BB)