Gökçesu İşçileri Destek Bekliyor
Direnişi sürdürebilmek ve okulları açılacak çocuklarının kırtasiye giderlerini karşılayabilmek için destek isteyen Gökçesulu maden işçileri, "Sendika ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden gelen para ve gıda yardımları yeterli olmuyor. Direnişimizi sürdürebilmemiz için dışarıdan yapılacak desteğe ihtiyacımız var" diyor.
Tuzlukaya Ocağı'nda çalışan 97 işçiden 88'i, Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen) üyesi oldukları gerekçesiyle ücretsiz izne çıkarılmıştı.
İşverenin tutumuna karşı çıkan ve sendikalaşma mücadelesini sürdüren işçiler, durumu protesto etmek için maden ocağının önüne kurdukları çadırlarda kalmaya başlamıştı.
Sendikaların desteğiyle direnişi sürdüren işçilerden bazıları, sendikadan istifa ederek yeniden işe başladı. Eylemi sürdüren 52 işçi ise, işveren Nurullah Ercan'ın tutumundan şikayetçi. Çadırların elektrik ve sularının işverenin girişimiyle kesildiğini belirten işçiler, maddi ve manevi destek istiyor. (BB)