GÖÇ-DER Genel Kurulu Yapıldı
Ahmet Kaya'ya saygı duruşu
Genel Kurul toplantısı, iki yıl önce Paris'te yaşamını yitiren sanatçı Ahmet Kaya ve demokrasi şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı.
Kongre salonuna "Tüketici Değil, Üretici Olmak İstiyoruz", "Mayınlar Temizlensin Çocuklar Ölmesin", "OHAL ve Koruculuk Kaldırılsın Yerleşim Özgürlüğü Sağlansın" yazılı pankartlar asıldı. Kongreyi, İtalya'dan gelen bir grup sendikacı da izledi.
GÖÇ-DER Genel Başkanı Şefika Gürbüz, devletin yürüttüğü politikalar nedeniyle yaşanan zorunlu göç sonucunda insanların sosyal ve kültürel yaşantısının bozulduğunu söyledi. Köylere dönüşün tamamlanması için mayınların temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Gürbüz, şunları söyledi:
"İnsanlar üzerinde uygulanan baskılardan dolayı binlerce köy boşaltıldı. Yürürlüğe giren koruculuk istemiyle birlikte bu baskılar daha da arttı. Koruculuğu kabul etmeyen köylüler baskıya maruz kalıp göçe zorlandı. Göç mağdurları hala perişan durumdular. Köylerine dönmek isteyenlere valilik 'Terör nedeniyle köyümüzü terk ettik' yazılı kağıtlar imzalatmak istiyor. Köylere döşenen mayınlar hala can almaya devam ediyor. Korucular köylerine dönmek isteyen insanlar üzerinde terör estiriyor. Sağlıklı bir dönüşün olması için mayınların temizlenmesi ve koruculuğun kaldırılması gerekiyor."
Konuşmaların ardından yapılan seçime tek listeyle gidilirken, Şefika Gürbüz yeniden genel başkanlığa seçildi. (BB)