Gerilla Bahçıvanlar Çevre Davasını Kazandı
Urlalı köylüler, ilçenin İçmeler Malgaca Dağı mevkiinde belediyenin açıp işletmek istediği taş ocaklarına karşı bir yıldır sürdürdükleri dava İzmir 4.İdare Mahkemesi'nde karara bağlandı.
Mahkeme taş ocağının kapanmasına karar verdi
Mahkeme, daha önce "yürütmeyi durdurma" kararı verdiği taş ocakları konusunda, nihai kararını da verdi ve "Taş ocakları açılamayacağını" belirtti.
Urlalı köylülerin avukatı Şehrazat Mercan, Urla'daki duyarlı köylüleri "gerilla bahçıvanlar" olarak nitelendirerek, "bu mücadeleyi vermek için Urla'da toprak sahibi olmak gerekmiyor, bir tek patates üretmiş olmak bile yeterli" dedi.
Mercan, "doğayı, Urla'yı, yurdumuzu gerçekten seviyorsak, doğru yerde, doğru tavır koymalıyız. Urlalı köylüler bunu başardılar ve hukuk kazandı" diye konuştu.
Valilik olumlu rapor vermişti
Urla Belediyesi, Malgaca Dağı mevkiindeki zeytinlikler arasında taş ocağı işletmek istemiş, İzmir Valiliği Mahalli Çevre Kurulu da, 28 Ağustos 2001 günü, işletilmek istenen taşocağının çevresel etkilerinin önemsiz olduğuna ilişkin rapor vermişti.
Avukat Şehrazat Mercan ve Hadi Genç aracılığıyla İzmir 4. İdare Mahkemesi'ne başvuran Urlalı köylüler, Mahalli Çevre Kurulu'nun "Çevresel etkileri önemsizdir" şeklindeki raporuna itiraz etti.
Mahkeme bilirkişi heyetinden bir rapor istedi. Ege Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nden Prof. Kadir Mendilcioğlu, Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü'nden Prof. Asaf Koçman, Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden Prof. Bülent Özkan'dan oluşan bilirkişi heyeti, kurulacak taş ocağı tesislerinin doğal ve kültürel varlıkları olumsuz etkileyeceğine karar verdi.
İbrahim Aydoğdu başkanlığındaki İzmir 4. İdare Mahkemesi, nihai kararında, bilirkişi raporuna dayanarak, taş ocağı ve konkosör tesislerinde hukuka uyarlılık bulunmadığını belirtti.(NK)