Gebzeli Doktorlardan Saldırılara Tepki
Hastane personeli bugün (Perşembe) yaptıkları açıklamada "şiddetin her gün arttığı bir ortamda, görev yapmaya gayret ediyoruz. Saldırılar artık alışkanlık halini aldı" diyerek meslektaşlarına yapılan saldırıları kınadılar.
Hastanelerde şiddet artıyor
Fatih Devlet Hastanesi'nde görev yapan doktorlardan başhekim Başhekim yardımcısı Vahap Turfanda ve Doktor Hikmet Güven, 25 Aralık 2005'te kimliği belirsiz şahıslarca bıçaklı saldırıya uğradı.
İkinci saldırı ise Gebze Devlet Hastanesi Acil servisinde görevli Doktor ve hemşirelere karşı yapıldı. Acil serviste görevli Doktor Yalçin Oğul, Hemşireler Nesrin Kaplan, Emine Avcı, Firdevs Çalık, ayağından vurulan bir hastanın yakınları tarafından darp edildi.
Hastanın sevk edilmesi için personelin ambulans çağırmaması nedeniyle sinirlenen hasta yakınları doktor ve hemşirelere saldırdı.
Doktorlar: Hedef Gösteriliyoruz
Doktorlar "Sağlık çalışanlarının iyi çalışmadığı ve buna benzer şikayetler gündeme geldikçe bu tür saldırılar devam edecektir. Artık yetkililerden ve bizleri bu tür açıklamalarla hedef haline getirenlerden bunlara bir son vermesini istiyoruz" dediler.
Hastane personeli hastane bahçesinde yaptıkları konuşmalarda yetersiz personel ve kısıtlı imkanlar nedeniyle yaşanan olumsuzlukların faturasını sağlık çalışanlarının sırtına yüklenmek istenmesine anlam veremediklerini söylediler.
Doktorlar, vatandaşlara da çağrıda bulunarak sağlık sorunları hakkında siyasilere ve şehri yönetenlere baskı yapmalarını istediler. (EZÖ/EÖ)