Fotoğraf Sergisine Engel Kınandı
Deniz, "Bürokrasi, uyum yasalarına hala direnmektedir" diyerek sergini engellenmesini eleştirdi; idari işlemin iptali için tazminat talebiyle dava açacaklarını bildirdi.
Uyum yasaları uygulansın
Deniz, Valiliğin, dernek tüzüğünde "yurt içi ve yurt dışı insan hakları ve hukuk ihlâllerine karşı ülkemiz insanının tepki ve duyarlılığını ifade etmek, mağdur ve mazlum insanlarla dayanışma içinde olmak" şeklinde bir amacın olmadığı gerekçesiyle fotoğraf sergisinin açılmasını engellendiğini açıkladı.
"Bu yaklaşım, dünyada ve ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının yapmış oldukları çalışmaların varmış olduğu seviyeyi görmezden geldiklerinin kanıtıdır," diyen Av. M. Bülent Deniz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
* Avrupa Birliği (AB) sürecinde özellikle örgütlenme ve ifade etme özgürlüğünün önündeki anayasal ve yasal engellerin ayıklandığı dönemde, çıkarılan bu uyum yasalarına direnen bürokratik zihniyeti anlayabilmek ve kabul etmek mümkün değildir.
* Bu zihniyeti reddediyor, şube çalışmamızın engellenmesine ilişkin idari işlemlerin iptali ve tazminat talebiyle yargı yoluna başvuruda bulunuyoruz.
* Uyum yasaları çıkarmakla haklı olarak övünenleri, yasaların Türkiye'nin her yanında uygulanmasını sağlamak için kararlılık göstermeye davet ediyoruz.(YS/BB)