Fındık Sen: Aynı Tas Aynı Hamam
Fiskobirlik Olağanüstü Genel Kurul'da yapılan seçim sonucunda Yönetim Kurulu Üyeliklerine; Yaşar Pamuk, Hüsamettin Kaya, Coşkun Somuncuoğlu ve Ramis Sunguroğlu, Denetim Kurulu Üyeliklerine ise Z.Şinasi Bayraktar ve Mustafa Kılıçarslan seçildi.
Yaşar, fındık üreticilerinin alınmadığı kongrede yönetim kurulu üyeliğine seçilen Pamuk'un daha önce de yönetimde olduğuna dikkat çekerek "Bize göre seçilen yeni yönetim eskisinden farklı değil. FİSKOBİRLİK'in her şeyini satarak, kooperatifi tabela örgütüne dönüştürmek isteyenlerle,kuyuya aynı yerden bakanlarla kooperatifin ve fındık üreticisinin geleceği kurtulamaz" dedi.
Üreticinin olmadığı fındık kongresi
Fındık Sen Kurucu Başkanı Yaşar yaptığı yazılı açıklamayla FİSKOBİRLİK Olağanüstü Genel Kurulunu eleştirdi.
Yaşar'ın ilk eleştirisi kongreye kooperatifin gerçek sahipleri olan fındık üreticileri alınmaması oldu.
"Delege dışında konuk ve izleyici polis engeline takıldı. Kooperatifin geleceği ile önemli kararların alınacağı kongreye fındık üreticilerinin müdahil olamaması kapalı kapılar ardında hangi senaryoların hazırlandığı sorusunu akla getirdi.
Belli ki alınacak kararlara ve yaşanan olumsuzluklara fındık üreticilerinin göstereceği tepkiyi göğüsleyecek yüreklilikten yoksun olan idareciler herkesten uzak, tepkisiz bir kongreyi uygun gördüler."
Oysa FİSKOBİRLİK'in fındık üreticisinin alın teri ve emeğiyle kurulduğunu söyleyen Yaşar, "Bugüne kadar birlik yönetimleri üreticiyi temsil yeteneğine sahip olamadı. Bunun için kooperatif mevzuatlarının üreticiyi kollayan ve yönlendiren biçimde yeniden düzenlenmesi gerekir" dedi.
"Yönetim eskisinden farksız"
Kooperatif yöneticiliğinin bir rant kapısı olmasının önüne geçilmesi gerektiğini düşünen Yaşar, kongrede bu yönde kararlar alınması gerekirken Soya A.Ş. ve EFİT A.Ş.dışındaki mal varlıklarının satılması kararı çıktığına dikkat çekti.
Fındık Sen'in ısrarla kooperatif mal varlıklarının satılmasının yönetimlere bırakılmamasında ısrar edildiğini belirten Yaşar "Bu yetki genel kurulda olmalıdır" dedi.
"Yeni yönetim eskisinden farklı değil. Kaldı ki Yaşar Pamuk eski yönetimde de var. Kooperatif yönetimine kimlerin seçildiği önemli değildir.Önemli olan seçilenlerin fındık üreticilerinin sorunlarına nasıl bir çözüm bulacağıdır."
Yaşar, "FİSKOBİRLİK'in her şeyini satarak kooperatifi tabela örgütüne dönüştürmek isteyenlerle,kuyuya aynı yerden bakanlarla kooperatifin ve fındık üreticisinin geleceği kurtulamaz" dedi. (EZÖ/EÖ)