Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, "fındık alımlarına ilişkin çıkartılan son kararnamenin üretici için tam bir yıkım olduğunu" söyledi.
Kararnameden dolayı Düzce, Kaynaşlı ve Konuralp'te 10 bin kişinin etkilendiği belirtildi. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Bakanlar Kurulu'nun toplanamadığı ve bu yüzden beklenen kararnamenin geciktiğini söyledi.
Bu kararname ile ilimizde fındık alımında bir taahhütname imzalandığını da söyleyen Öztürk, "Geçen yıl tütün üreticisi ile yapılan sözleşme gibi bu yıl da fındık üreticisine taahhüt imzalatılıyor. Taahhütname şartlarında kabulü zor maddeler içeriyor. Bu nedenle bir çok ilçede ve beldede üretici, fındığını kooperatiflere veremiyor." dedi.
Fındıkçının 3 Kasım seçimlerini ve ardından yapılacak değişiklikleri beklediğini söyleyen Ramazan Öztürk, "Müstahsil, fındığını ne tüccara, ne de kooperatife veriyor, tüm umudunu seçimlerden sonra yapılacak değişikliğe bağlamış durumda." diye konuştu.