Eyüp Aşık Şaşırttı ve Kızdırdı
Öte yandan Aşık'ın parti değiştirmesi bölgenin milletvekilleri arasında da tartışılmaya devam ediyor.
ANAP Genel Başkanı Yardımcısı Samsun milletvekili Mehmet Çakar,Aşık'ı "ilkesiz davranmak"la suçluyor. Samsun DYP Milletvekili Kemal Kabataş için ise bu bir sürpriz. Kabataş "bunu beklemiyordum" diyor.
"Halk olumlu bakmıyor"
Mehmet Çakar "halkımızın siyasete ve siyasetçiye bakış açısını herkes biliyor," diyor. "Bu hiç de olumlu değil." Çakar, Aşık'ın DYP'ye geçmesinin Tansu Çiller'le samimi havada resimler çektirmesinin, "halkın bakış açısını" doğruladığının düşünüyor.
"Daha ilkeli davranmasını bekliyorduk," diyor ANAP genel Başkan Yardımcısı. Ama Aşık'ın nereye gittiği onu çok ilgilendirmiyor artık. "bizden gittikten sonra nereye giderse gitsin."
DYP'liler memnun
TBMM Bütçe Komisyonu üyesi DYP Samsun milletvekili Kemal Kabataş'a göre ise bu "yeniden yapılanmanın bir parçası: "DYP orta sağda birleşmenin adı". Ama onun içinde Aşık'ın kendilerine katılması bir "sürpriz": "Geçmişte DYP ile sert ölçülerde tartışmış, polemiklere yol açan bir arkadaşımız olarak tanınıyordu."
Aşık Belediye Başkanları'nı da taşıyacak mı?
Eyüp Aşık'ın DYP saflarına katılmasından sonra Trabzon'da kimi ANAP'lı ilçe belediye başkanlarının da DYP'ye geçebileceğinden söz ediliyor.Adları geçenler arasında Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mehmet Turan, Dernekpazarı Belediye Başkanı İbrahim Yüce, Maçka Belediye Başkanı Ömer Yıldız da var.
Eyüp Aşık'la yakınlığı bilinen TSİAD (Trabzon Sanayici ve İşadamları Derneği) eski başkanı Nadir Saral'ın yanı sıra ANAP'ın bölgedeki etkili kişilerinden Hasan Güven ve Osman İlyas'ın, ayrıca Bülent Akyazıcı'nın da DYP'ye katılabileceğinde de söz ediliyor. (EK)