Esnaf,Tarihten Silinme Noktasına Geldi
"Eğitime katkı payı, deprem vergisi, iletişim vergisi, özel işlem vergisi, ek motorlu taşıtlar vergisi, ek emlak vergisi, işsizlik sigortası, SSK taban matrahlarının yükseltilmesi esnafı oldukça zor duruma soktu" diyen Çekmez, 2001 yılını şöyle değerlendirdi:
* Elektriğin otomatik zamma girmesi, telefona sabit ücret getirilmesi, akaryakıt ve LPG'de otomatik fiyat ayarlamasına gidilmesi ve kredi faiz oranlarının yükseltilmesi de zaten oksijen çadırında olan esnafı bitkisel hayata soktu.
İşsizler Ordusuna katıldık
* Siyasal sıkıntılarla derinleşen ekonomik kriz sonucu üretken esnaf kepenk kapatıp işsiz kaldı, işsizler ordusuna katıldı.
* Karar vericiler başta olmak üzere, siyaset sahnesinin tüm aktörleri ortaya konulan çözüm önerilerine duyarsız kaldılar.
Beklediklerimiz...
* 2002 yılında Hayat Standardı uygulamasının kaldırılmasını, adil ve kalıcı bir vergi düzeni getirilmesini, kredi faizlerinin düşürülmesini bekliyoruz.
* Kredi limitlerinin arttırılması, kredilendirmelerde esnafa daha çok kaynak aktarılması, KOBİ Kredilerinden esnaf ve sanatkarın da faydalanmasının sağlanması ve kayıt dışı ekonominin kazanılması için esnaf muaflığı belgesinin yeniden getirilmesi gerekiyor.(ÇM/NU)