Eskişehirde İşçiler İşine Geri Döndü
İşçiler, "İşçi arkadaşlar sahipsiz değil", Paşabahçe bizimdir bizim kalacak sloganları atarak fabrika önünde beklemeye başladılar. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili adayı Vedat Alp, Demokratik Halk Partisi (DEHAP) yetkilileri de işçilere destek verdi.
"İşçiler işine geri döndü"
Bianet'in görüştüğü Türkiye Seramik ve Keramik Sanayi İşçileri sendikası Çimse İş Eskişehir Paşabahçe İş Yeri Baş Temsilcisi İsmail Ayer gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi:
* İşveren dün (17 Ekim) 30 kişinin işten çıkartılmasını istedi, gerekçe olarak yalnızca ekonomik sıkıntının varolduğunu, sıkıntıyı aşmak için yüksek ücretli işçileri işten çıkartılması gerektiğini bildirdi.
* Kamuoyunun baskısı ve diğer işçilerin desteğiyle bugün geri adım attılar ve 30 işçi işlerinin başına döndü, işveren konu hakkında daha sonra sendikayla görüşeceklerini bildirdi.
* Beykoz Şişe Cam Fabrikası kapatıldıktan sonra buraya 65 işçi geldi, onların ücretleriyle Eskişehirli işçilerin ücretleri aynı, ama oradan gönderilen işçiler sıkıntı yarattı, çünkü istihdam fazlası varmış gibi bir görüntü yaratılıyor. (NK)