Erken Seçim 3 Kasımda
Erken genel seçimin 3 Kasımda yapılmasına ilişkin önerge, saat 15.00te TBMMde görüşüldü. 449 milletvekili kabul oyu verirken, 62 milletvekili ret oyu kullandı, 3 milletvekili çekimser kaldı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Doğru Yol Partisi (DYP), Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) verdiği erken seçim önergesini oylamaya açtı.
Meclis Anayasa Komisyonu önergeyi dün (30 Temmuz), Demokratik Sol Parti'den (DSP) üç milletvekilinin ret oyuna karşılık 22 milletvekilinin oyuyla kabul etmişti.
Erken genel seçimin 3 Kasım'da yapılmasına ilişkin önerge, saat 15.00'te TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı, saat 19.00'da oylamaya geçildi. Oylamaya 514 milletvekili katıldı. Erken seçimin 3 Kasım'da yapılmasına ilişkin karar, 62´ye karşı 449 oyla alındı.
Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları yarın görüşülecek.
DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve Yeni Türkiye Partisi (YTP) sözcüsü İstemihan Talay, kararın "ülkenin önünü açması açısından" olumlu olduğunu söyledi.