En Fazla Zararı Silifke Gördü
İl Kriz Merkezi 20-26 Kasım tarihleri arasında bölgede etkili olan sağanak yağış sonrası Silifke olmak üzere, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar ve Mut ilçelerinde yaşanan sel felaketiyle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
* 27 bin 842 dekar alan sel felaketinden etkilendi.
*En fazla zararı Silifke gördü, Anamur'da 323 dekar, Bozyazı'da 901 dekar, Aydıncık'ta 171 dekar, Gülnar'da 55 dekar ve Mut'ta 381 dekar alan sular altında kaldı.
* Selden 49 köy, 6 mahalle ve 1479 çiftçi etkilendi.
* Domates, narenciye, çilek, salatalık, muz ve hububat ekili alanlarda yüzde 45 ile yüzde 100 arasında hasar meydana geldi.
* Seralar zarar gördü.
* İçel Valiliği Kriz Merkezi Başkanlığı'nın talebi üzerine, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan ilçelere toplam 185 milyar lira gönderildi.
* Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Afet Acil Yardım Fonu'ndan da 50 milyar lira geldi ve ilçelere dağıtıldı.
* Ayrıca Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan 1 trilyon 102 milyar, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet Acil Yardım Fonu'ndan da 500 milyar lira yardım talep edildi.
* Anamur, Bozyazı, Gülnar, Aydıncık ve Silifke ilçelerinde yapılan hasar tespiti sonucu, 267 konutun 141'inin az hasarlı, 3'ünün hasarlı oturulamaz, 123'ünün ise sağlam olduğu belirlendi.
* 267 konutun tamamındaki eşya ve gıda ürünleri zarar gördü. (NU)