Emekten Yana Politika Bekliyoruz
DİSK Çanakkale İl Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Çanakkale Şubesi Başkanı Rasim Öz, Türk-İş Çanakkale Temsilcisi ve Tek Gıda-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Nihat Oral ve KESK Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Günay, emekten yana politikalar üretecek siyasal iktidar beklentisinde olduklarını dile getirirken, Ziraat Odası Başkanı Celil Yavuz da seçim ekonomisinin yaratacağı olumsuzluklardan endişe duyduğunu söyledi.
Öz: Yaşam koşulları daha da zorlaşacak
* Seçim sürecinin yaratacağı ekonomik olumsuzluklardan tedirginiz.
* Seçim ekonomisinin yol açacağı mali sorunlar yine emekçilerin sırtına yüklenecek. Seçimler işçilerin yaşam koşullarını daha da zorlaştıracaktır.
* Siyasi istikrar uğruna kısa süreli bile olsa ekonomik istikrarsız yaratılabilir.
* Emek cephesinde erken genel seçimler büyük önem taşımakta. Yüzünü emeğe dönmüş bir siyasal iktidarın beklentisi içindeyiz. Gelir dağılımı arasında uçurum bulunan ülkemizde dar ve sabit gelirli işçilerin alım güçleri daha da azalacaktır.
Oral: İstikrarsızlık giderilecek
* Siyasal politikaları emekten yana olan bir hükümet bekliyoruz.Yani emekçi iktidar özlemindeyiz.
* Erken genel seçim kararının siyasal istikrarsızlığa çözüm olarak ortaya çıktı.
KESK Eğitim-Sen Şube Başkanı Günay, erken genel seçim kararının Meclis iradesiyle alındığını hatırlatıp "Seçimler demokrasinin gereğidir" derken, Ziraat Odası Başkanı Yavuz da, tarım politikaları destekleyeceklerini söyledi.
Yavuz, "Seçim duyarlılığı içindeyiz. Tarımsal politikaların yeniden belirlenebileceği umuduyla seçimlere sıcak bakıyoruz. Tarım üreticisi, çiftçi ve köylü seçimlerden çıkacak sonuçlara endekslendi" diye konuştu.(NK/BB)