Emekliler Meclise Yürüdü
Emekliler sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren dosyayı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Anavatan Partisi yöneticilerine verdiler.
Yüksel Caddesi'nde toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) üyeleri, hükümeti protesto eden döviz ve sloganlarla, Konur Sokak ve Akay Caddesi üzerinden TBMM Dikmen kapısına kadar yürüdüler.
Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen başkanlığında oluşturulan heyet, hazırladıkları dosyayı CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol 'a ve Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu ile AKP Grup Başkanvekillerinden Faruk Çelik 'in sekreteryalarına verdi.
Meclis çıkışında bir basın açıklaması yapan Emekli-Sen Genel Başkanı Beysülen, "Bugün sayısı 7 milyonu geçmiş olan emekliler, Türkiye'nin en mağdur kesimlerinin başında geliyor" dedi.
TBMM'ye sorunlarını ve taleplerini duyurmak için yürüdüklerini söyleyen Beysülen, meclisteki ilgililerin sorunlarına duyarsız kaldıklarını, bu duyarsızlığın karşılığını sandıkta vereceklerini söyledi.
Beysülen, ellerindeki dosyadan Meclis Başkanlığı'na da vermek istediklerini, ancak bunu başaramadıklarını ifade etti.
Beysülen taleplerini ise şöyle sıraladı:
* 1986 yılından beri alacaklı olduğumuz konut fonunda birikmiş paralarımız ödenmeli.
* Sağlıkta yaşanan kaos ortadan kaldırılarak, çağdaş ve insana yaraşır bir sağlık hizmeti için düzenlemeler yapılmalı, ilaç alırken, eş ilaç uygulamasıyla alınan ilaç farkı ve yüzde 10'luk katkı payı kaldırılmalı.
* Maaşlarımız açlık sınırının üstüne, ailemiz ve toplumla insanca yaşayabileceğimiz seviyeye çıkarılmalı.
* 2003 yılındaki kayıpları karşılamak üzere, 2004 yılı bütçe kanunu uyarınca, hükümet tarafından Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde, çalışan memurlara ödenip emekli dul ve yetimlere ödenmeyen 160 YTL, memur emeklilerine de ödenmeli.
* 2000 yılından beri alacaklı olduğumuz ve mahkeme kararıyla defalarca haklı görüldüğümüz TÜFE alacaklarımız da ödenmeli. (KÖ)