Emeğin Ankara Yürüyüşü
Süleyman Çelebi şunları söyledi:
* İçinde bulunduğumuz bu ağır koşullar, 11 Eylül'de ABD'de yaşanan terör olaylarıyla başlayan süreçte çok daha farklı bir noktaya yönelmiş durumdadır.
* Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefiklerinin Afganistan'a yönelik başlattığı saldırılar giderek ülkemizin çevresini dolayısıyla bizleri de sarsacak bir yangına dönüşme tehdidi taşımaktadır.
* Savaş tek başına hiçbir sorunu çözemeyecek, aksine sorunları kökleştirecektir. İnsanlığa yıkımdan başka bir şey getirmeyen savaşın durdurulması, masum insanların ölmelerinin, yaralanmalarının önlenmesi herkesin öncelikle de biz emekçilerin görevidir.
* DİSK Başkanlar Kurulu ve KESK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu bu durumu değerlendirmiş ve toplumun tepkilerini açığa çıkarmak, hükümetin dikkatini sorunların üzerine çekmek için bir dizi etkinliği gerçekleştirme kararı almıştır.
* Her iki örgütün yönetim kurulları bu etkinliklerin ilk adımının bir yürüyüşle atılmasını kararlaştırmıştır. Bu yürüyüş sadece üyelerimizin haklarını savunmak için değil tüm toplumun sıkıntılarını görmeyen gözlere göstermek içindir. Bu nedenle toplumun örgütlü örgütsüz tüm kesimlerinden destek bekliyoruz.
* Biz DİSK ve KESK olarak bu yürüyüşle;
* Yoksulluğun ve işsizliğin toplumda yarattığı tahribatı,
* Yoksulluklara duyulan tepkiyi Meclis'e duyurmak,
* Barış talebimizi haykırmak istiyoruz.
* Bu amaçla ülkenin 5 bölgesinden Ankara'ya bir yürüyüş gerçekleştireceğiz.
* DİSK ve KESK olarak 5 Kasım, Pazartesi günü Edirne'den, 6 Kasım Salı günü Denizli ve Diyarbakır'dan, 7 Kasım Çarşamba günü Gaziantep ve Samsun'dan yola çıkacağız.
* Her kesimden işsizlerle, ekmek kapısını yitirenlerle, toprağını kaybeden, ürün ekemez hale gelenlerin temsilcileriyle yürüyeceğiz.
* Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), bu etkinliğimize aktif olarak katılacaklardır. Bu örgütler ve diğer emek kesimleriyle beraber Uluslararası Hür İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (ICFTU) küreselleşmenin yarattığı yoksulluk ve işsizlikle mücadele günü olarak ilan ettiği 9 Kasım, Cuma günü Ankara'da buluşacağız.
* Ankara'da tüm emek güçleriyle, emekten, demokrasiden yana herkesle bir araya geleceğiz.
* Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de emekçilerin seslerini yükselteceğiz.
* Yaşanabilir bir ülke, demokratik, bağımsız, özgür bir Türkiye, Barış içinde, adaletli, kardeşliğin, dostluğun yüceldiği bir dünya için mücadelemizi yaşamın her alanında güçlendirecek, sınıf kardeşliğini geliştireceğiz.(NA)