ERZURUM gazetesi
Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu,Tarım ve Hayvancılığa doğrudan destek yapılmadığı takdirde Erzurum ekonomisinin ayağa kalkmasının hayal olacağını söyledi. TRT GAP Televizyonu'nun da yayınlanan 'Dünden-Bugüne' adlı proğrama konuk olarak katılan Hınıslıoğlu, Atatürk Üniversitesi'nde okuyan yaklaşık 39 bin öğrencinin şehir ekonomisini ayakta tuttuğunu söyledi. Erzurum'un ekonomik sorunları ile Tarım ve Hayvancılıkta gelinen nokta hakkında bilgiler veren Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu,bölgeyi merkezden yapılan plan ve projelerle kalkındırmanın imkansız olduğunu ancak il ve ilçeler bazında yapılacak plan ve projelerle kalkınmanın mümkün olabileceğini dile getirdi. Sektörün her geçen gün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya oldugu ifade eden Hakkı Hınıslıoğlu, "Nüfusun yüzde 46'sının genel kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hal böyle olmasına rağmen üretimde,istihdamda,iç ve dış pazar bulmakta üretici zorluk çekmektedir" dedi. Tarım ve hayvancılıkta AB standartlarını yakalamanın gerekli olduğuna dikkat çeken Hınıslıoğlu,herşeyi devletten beklemenin yanlış olduğunu ancak altyapının mutlak devlet tarafından ele alınması gerektiğini söyledi. Erzurum'da 6 et entegre tesisinin bulunduğunu fakat bunlardan 3'ünün kapalı olduğunu hatırlatan Hınıslıoğlu," iki tesis yüzde 20 kapasite ile çalışıyor. Bir diğeri ise yüzde 30 kapasitelidir. Bu tesislerin yüzdelerini yükseltmek gerekir. Bunun içinde teşvik tedbirleri çerçevesinde desteklenmelidir. Bu tesislerin desteklenmesi demek 1500 kişinin de istihdamı demektir" dedi.
EKONOMİYİ ÖĞRENCİ AYAKTA TUTUYOR...
Erzurum ekonomisinin Atatürk Üniversitesi'nde okuyan yaklaşık 39 bin öğrencinin ortaya koyduğu tüketim sayesinde ayakta kaldığını ifade eden Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hınıslıoğlu," Erzurum'un gelişmesi,büyümesi ve nüfusunun artması lazım. Bunlar içinde istihdam yaratacak yatırımlara yönelmek gerek"diye konuştu