Eğitim-Senden Suç Duyurusu
Eğitim-Sen ayrıca yarın görülecek kapatma davasını protesto etmek için bugünde tüm Türkiye'de "Eğitim-Sen'in ışığı sönmeyecek" sloganıyla sürdürdüğü eylemler çerçevesinde meşaleli yürüyüşler düzenleyecek ve şubelerini gece boyunca açık tutacak.
Kadıköy Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Sekreteri Turgut Yokuş "Bu davayı açan anlayışla dün eğitim emekçilerine saldıran anlayış aynıdır" dedi.
Tokuş, Kadıköy Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, "Bu dava açanlar ulusal hassasiyetleri gözeterek açtıklarını söylüyorlar; biz bunun ırkçı şoven bir anlayışın ürünü olduğunu biliyoruz. Hükümetin demokrasiye tahammülü olmadığı dünkü saldırılarla gözler önüne serildi" diye konuştu.
Tokuş, dünkü saldırıların akşam saatlerinde de devam ettiğini belirterek şunları söyledi:
"Dün akşam saat 19.30'da yürümek için Altıyol'da toplanan üyelerimize polis uyarıda bile bulunmadan doğrudan gaz bombasıyla saldırdı. Sendika binasına kadar üyelerimizi kovalayan polis şube binamıza da gaz bombaları attı. İçerde bulunan üyelerimiz çalışanlarımız yoğun biçimde etkilendiler. İki arkadaşımız yaralandı".
Polis gösterilere müdahale etti
Eğitim-Sen'in kapatılmasını engellemek için dün Ankara'ya yürüyen öğretmenlere polis müdahalede bulunmuş, biber gazı ve coplarla saldırmıştı. 56 kişi gözaltına alınmıştı.
Sinop Uğur Mumcu Meydanı'nda Eğitim-Sen'in kapatılmasını protesto etmek için dün eylem yapan sendika üyelerine de polis müdahale etti, 11 kişi gözaltına alındı.
Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan Eğitim-Sen üyeleri, 10 Aralık'ta görüşülmeye başlayacak kapatma davasını protesto etmek amacıyla basın açıklaması yaptı.
Açıklamanın ardından Altıyol'daki otobüslere doğru yürüyüşe geçen öğretmenler polisin sert müdahalesi ile karşı karşıya kaldı.
Akşam saatlerinde yapılan mumlu gösteriye de müdahalede bulunan polis Kadıköy Eğitim-Sen Şubesi'nin bulunduğu binaya gaz bombası ve biber gazı attı.
Gösteriler sırasında gözaltına alınanlar dün akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
CHP'den destek
Cumhuriyet Halk Partili (CHP) 10 milletvekili, Eğitim-Sen'in kapatılmasına karşı destek vermek ve İstanbul'da yaşanan olayları kınamak için Eğitim-Sen Genel Merkezi'ni ziyaret etti.
CHP'liler adına konuşan Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı , Eğitim-Sen'in kapatılmak istenmesinin ardında yatan asıl nedenin, Eğitim-Sen'in eğitimin dinselleşmesine ve özelleşmesine karşı çıkması olduğunu söyledi.(KÖ)