Egenin Deniz Parkı Projesi Öksüz Kaldı
Gökova'ya termik santral kurulmasından bu yana çevre mücadelesine giren ve bu uğurda ölüm orucu başlayıp, ciddi rahatsızlıkları göze alan Saynur Gelendost, Türk-Yunan Dostluk Derneği üyesi ve Abdi İpekçi Barış ödülü sahibiydi.
"Ölüm orucu eyleminde rahatsızlıklar yaşadı"
Özel Bodrum Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Servet, "bir süre önce akciğer iltihabı teşhisiyle Bodrum Devlet Hastanesi'nde tedavi görmeye başlayan Gelendost'un kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini" belirtti.
Gelendost'un eşi Can Gelendost, "Ölüm orucu eylemi sırasında Saynur hanımın böbrek, karaciğer ve kalbinde bazı hasarlar oluşmuştu. Bu hasarlara bağlı olarak zaman zaman hastalanıyordu. Hatta hafif ölçüde kalp krizi geçirmişti" diye konuştu.
Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, "Gelendost, çevreyle ilgili konularda sadece Bodrum'a değil tüm Türkiye'ye örnek olmuştur" dedi.
Saynur Gelendost
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi'nin son sınıfından ayrılan Saynur Gelendost, Bodrum'a ilk olarak 1967 yılında gelmişti. 1979'da Bodrum'a yerleşen Gelendost, çevre konusunda aktif çalışmalarda bulundu. Gelendost son olarak sanatçı Gülben Ergen ile Akdeniz foklarını koruma çalışmaları çerçevesinde biraya gelmiş ve Ege Denizi'nin Türkiye ve Yunanistan tarafından "deniz parkı" olarak ilan edilmesini istemişti.(NK/BB)