Ecevitin Hayali Yarım Kaldı
Ecevit, 300 milyon doları Dünya Bankası, 120 milyon doları da bütçe garantisiyle sağlanan toplam 420 milyon dolarlık kredi ile, ilk etapta Türkiye genelinde 10 ilde uygulamaya konulacak Köy-Kent projesini Düzce-Kaynaşlı'da başlattığını açıkladı.
Taşkesti'de projeler yarım bırakıldı
Ancak, Taşkesti Belediye Başkanı Fevzi Ertuğrul, Ecevit'in bu açıklamasına tepki gösterdi. "Başbakan Ecevit'in 'en büyük hayalim' diyerek 1978 yılında Taşkesti'de başlattığı Köy-Kent projesi hükümet değişikliği nedeniyle yarım kalmıştı" diyen Ertuğrul, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı.
* Köy-Kent projesi kapsamında yapılarak, 1984 yılında faaliyete geçen kereste fabrikası şu an faaliyetini güçlükle sürdürebiliyor.
* Yem fabrikası kapanmış durumda. proje kapsamında beldemize gelen Pratik Sanat Okulu kapanırken, Halk Eğitim Merkezi de çalışmadı. Hükümetin değişmesiyle birlikte gelen hizmetler bıçak gibi kesilirken, kimse de bugüne kadar Taşkesti'ye sahip çıkmadı
* Başbakanımızdan Taşkesti'de yarım kalan hizmetleri tamamlamasını, bizi burada unutmamasını, Ordu-Mesudiye'ye yapmış oldukları hizmetleri Taşkesti'ye de yapmalarını istiyoruz.
Köydü belde oldu
Taşkesti'nin 1978 yılında uygulanan Köy-Kent projesi ile köy olmaktan kurtulup beldeye dönüştüğünü belirten Taşkesti Merkez Muhtarı İsmail Bensiz ise kendilerine vaat edilenlerin yapılmamasından yakındı:
"Taşkesti Köy-Kent olurken, bir ilçede olan her şeyin buraya getirileceği söylenmişti. Ancak aradan geçen 24 yıl içersinde 26 işçinin çalıştığı bir kereste fabrikası ile Ziraat Bankası şubesinden başka hiçbir şey gelmedi."
2. Dünya Savaşı teknolojisi
Proje kapsamında, Taşkesti'de 1984 yılında faaliyete geçen kereste fabrikasının işletmecisi, SS Taşkesti ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi Başkanı İsmail Dikmen ise, teknolojik açıdan geri kalmaktan yakındı. Dikmen şöyle konuştu:
* 40 bin metrekare arsa üzerinde 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikamızda, İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan buhar kazanı ve 1970'li yılların teknolojisine sahip makinelerle üretim yapmaya çalışıyoruz."
* Yıllık kapasitemiz, 17 bin metreküp doğramalık kereste üretimi. Ancak, teknolojik geriliğimiz nedeniyle, sektörle rekabet edemiyoruz, yüzde 40 kapasite ile çalışabiliyoruz.
* Altı ay önce başvurusu yapılan ve Bakanlar Kurulu'nun onayından geçen 400 milyar liralık işletme kredisini alabilirsek, makinelerimizi yenileyeceğiz. (NK)