DPT ile Bolulular Arasında Plan Farkı Var
Panelin, Bolu İl Gelişme Planı'yla ilgili düşünceler bölümünde görüşlerini belirten Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Bölge ve Şehir Plancısı Uzman Nahit Bingöl, "Bolu, Düzce, Kocaeli ve Yalova'yla birlikte 2. İstatiki Bölge Birimi içerisinde yer alıyor. Kente ilişkin planlar varsa bu konuda katılım gerekir" dedi.
"Kamu kaynaklarından bir şey beklemeyin"
"Bolu ve Düzce İl Gelişim Planlarını görmediğini, niteliklerini de bilmediğini" belirten Bingöl, konuşmasını şöyle sürdürdü:
* Ulusal ve bölgesel düzeyde kalkınmadan ileriye gitmekten bahsediyorsak, 100 yıl sonra ne olacağını düşünmek zorundayız.
* Kamu kaynaklarından bir şey bekleme alışkanlığının bir kenara bırakılması gerekir.
* Kapsamlı bir norm analizine dayanan çalışmadan sonra biz ne olmak istiyoruz sorusunu, 20 yıl sonra nasıl bir Bolu düşünüyoruz sorusuyla cevap vermek gerekecek.
* Kalkınmanın mutluluğu, beşeri sermayede yatıyor. Beşeri sermaye, yatırım yapmalı. İş gücünün daha nitelikli olmasını sağlayan alanlara yatırım yapılmalı.
* Bölge Birliği içinde kurulacak Bölgesel Kalkınma Ajansı'nın, aynı bölge birliği içersinde yer alan diğer illerin İl Gelişme Planlarının bütünleştirilmesi misyonunu üstlenmesi gerekir.
"Verdiğim emeklere yazıklar olsun"
AİBÜ İİBF Dekanı ve Bolu İl Gelişme Planı Koordinatörü Prof. Dr. Uğur Eser, DPT'yle İl Gelişme Planı'na bakış tarzlarında farklılık olduğunu" söyledi.
Eser, "DPT, planın basımının Valilik tarafından yapılmasını istiyor. Bizler, planın merkezde yer almasını, DPT'nin biraz daha planın içinde yer almasını istiyoruz" dedi.
Bolu İl Gelişme Planı'nın Tarım Sektörü Alt Proje Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Bahadır Aydın, "Bolu İl Gelişme Planı için şu ana kadar verdiğim emeklere yazıklar olsun" dedi.
Aydın, "on tane öğretim üyesinin 2 yıla yakın zamanda didine didine hazırlamış olduğu Bolu İl Gelişme Planı, sonuçta laf olsun diye yapılmış bir şeymiş gibi muamele gördüğünü" söyledi.(NK/BB)