Dolmuşlar Otobüse Çevrilirse...
Alanya şehir merkezine dolmuş giriş izinleri pazartesi gününden itibaren yasaklandı. Turistlerden fazla para almaları ve güzergah dışında faaliyette bulunmaları nedeniyle tartışma konusu olan "dolmuşlar", İlçe Trafik Komisyonu'nun aldığı karar gereği yerlerini halk otobüslerine bırakacak.
Mimarı Sipahioğlu
Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, dolmuşların şehir merkezine girmemelerine ilişkin yazıyı minibüs kooperatiflerine, belde belediye başkanlarına ve Minibüsçüler Odası'na gönderdi.
Sipahioğlu, otobüs sistemine geçmeyenlerin şehir merkezine giremeyeceğini belirtti.
Belediye Zabıta ekipleri, şehir merkezine giren dolmuşlara tutanak tanzimi yaptı.
Merkeze gelen dolmuşçu hakkında Zabıta Tembihnamesi ve İlçe Trafik Komisyonu'nun almış olduğu karar doğrultusunda yasal işlem yapılacağını belirten Sipahioğlu, giren aracın trafikten alıkonulacağını ve ruhsatının da iptal edileceğini söyledi.
Durakta tepki!
Halk otobüsü için başvurularını yapmadıkları tespit edilen bazı dolmuşçular, araçlarını evlerinin önüne çekerek, Belediye Başkanı Sipahioğlu'na tepki gösterdiler.
Dolmuşların kaldırılmasından habersiz olan çok sayıda vatandaş ise evlerine ve iş yerlerine gidebilmek için duraktaki peronlarda uzun süre beklemek zorunda kaldı.
İlçe Trafik Komisyonu tarafından 3 dolmuşun, 1 halk otobüsüne dönüştürülmesi sistemine geçilmesinden sonra, sisteme yanaşmayan dolmuşçular uzun süre direndi.
Ancak Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nun kararlı tutumundan sonra sistem yavaş yavaş oturmaya başladı.
Süre uzatılmıştı
İlçe Trafik Komisyonu önce 1 Aralık 2001 tarihine kadar süre vermişti. Bu tarihe kadar dolmuşçuların halk otobüs sistemine yanaşmaması üzerine, İlçe Trafik Komisyonu süreyi 1 Mart 2002 tarihine kadar uzattı.
Bazı dolmuşçular, başkan Sipahioğlu'nu diktatörlükle suçladılar.
Yeni sisteme geçerek toplu taşıma işini yapan bazı otobüs şoförler ise uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. (ÇM)