Dokuz Eylülde 60 YTLyi Vermeyene Kayıt Yok
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde harçlarını yatırdıkları halde 60 YTL kimlik parasını yatırmayan öğrencilerin kayıtları yapılmıyor. Bir grup öğrenci uygulamanın hukuka aykırı olduğu ve kaldırılması talebiyle dekanlığına dilekçeyle başvurdu.
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde öğrencilerden, harç parası dışında, 60 YTL "kimlik kartı parası" adı altında kayıt parası alınıyor. Harçlarını yatırdıkları halde 60 YTL'yi yatırmayan öğrencilerin kayıtları yapılmıyor.
İlköğretim kurumları gibi, yükseköğretim kurumlarında da öğrencilerden çeşitli gerekçelerle kayıt sırasında para alınıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi'ne kayıt yaptıran bir öğrenci, harcın dışında, 150 YTL kayıt parası ödemek zorunda bırakılıyor. Kayıt yenileme sırasındaysa öğrencilerden, harcın dışında 60 YTL "kimlik parası" adı altında kayıt parası alınıyor. 60 YTL'yi ödemeyen öğrencilerin kaydı yaptırılmıyor.
Uygulamanın hukuka aykırı olduğunu belirten bir grup öğrenci, Buca Eğitim Fakültesi dekanlığına dilekçeyle başvurarak, 60 YTL'yi ödemek istemediklerini bildirdi.
Öğrenciler, önümüzdeki günlerde de dekanlığa dilekçe vererek, uygulamanın kaldırılmasını isteyecek. (KÖ)