Doktorlar: Hedef Tahtası Olmak İstemiyoruz
İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde toplanan hekimler ve sağlık çalışanları hastane bahçesinden Çapa'daki İÜ İstanbul Tıp Fakültesi'ne doğru yaptıkları yürüyüşte doktorlar, "Prof. Dr. Kalaycı'nın anısına" yazılı bir çelenk taşıdılar.
İstanbul Tabip Odası'nın organize ettiği yürüyüşte doktorlar, "Hedef tahtası olmak istemiyoruz", "Sağlıktaki sorunların sorumlusu, hekimler değildir" ve "Hekimlere yönelik şiddete son" yazılı pankartlar taşıdılar.
Yürüyüşe "Cüppe ve Beyaz önlüklü" katılan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu, öğretim üyeleri, hekimler ve sağlık çalışanları katıldı. Sessiz yürüyüşün ardından katılanalar,kendilerine yapılan şiddeti alkışlarla protesto ettiler.
İstanbul Tabip Odası'nca, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Göksel Kalaycı'nın öldürülmesini protesto etmek amacıyla "Düşünmeye Davet" sloganıyla gerçekleştirdiği yürüyüşte, Millet Caddesi bir süre trafiğe kapandı.
İÜ İstanbul Tıp Fakültesi'ne gelen grup, burada fakültenin Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kalaycı'nın öldürüldüğü otoparka karanfil bıraktı.
Protestocu grubu karşılayan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Keçeli, burada yaptığı açıklamada, "Prof. Dr. Kalaycı hocamız, 11 Kasım 2005 tarihinde 7 kurşunla alçakça katledildi. Bu ilkel olayı nefretle kınıyoruz. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.
İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy da, Türkiye'deki şiddet ortamının son kurbanının bir meslektaşları olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Ne yazık ki, bu ne ilk, ne son örnek. Uzun yıllardan beri sağlıkla ilgili sorunların hedefi olarak gösterilen hekimler, şiddetin de hedefi oldu. Acil birimlerde, genç hekimlerin yaşadıkları ortam bir can pazarıdır.
"Türkiye'de giderek yükselen şiddet ortamı öyle bir psikolojik atmosfer yarattı ki, insanlar diyalogla, konuşarak değil, şiddet gösterileriyle birbirleriyle ilişki kuruyorlar, bu kültürel dönüşüm sorunudur" diye konuştu.
Gürsoy konuşmasında, "Sivil silahsızlanma kampanyasını buradan başlatmak bizim görevlerimizden biri. Neşelendiği, öfkelendiği zaman da bizim insanımızın silaha sarılması, artık değişmesi gereken ilkel bir tavırdır. Tüm yetkilileri ve herkesi, şiddete karşı göreve çağırıyoruz" dedi.
İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise, Türkiye'de bugün tüm sağlık birimlerinde bir saatlik "Düşünmeye Davet" eylemi yapıldığını ve hekimlere yönelik şiddetin protesto edildiğini söyledi.
Yürüyüşte açıklama yapan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere,de, Prof. Dr. Kalaycı'nın ölümünden büyük üzüntü duyduklarını ifade etti:
"Son yıllarda üniversite öğretim üyelerinin kimliğini zedeleyen ve onları hedef alan açıklamalar yapılıyor. Bunun sonucu olarak gerek Van'da, gerek İstanbul'da şiddetle sonuçlandı."
Sağlık sisteminin çarpıklığı ve yozlaşmasının göz ardı edilerek hekimlerin hedef gösterilmesinin çok yanlış olduğunu, bunun toplumdaki eğitimsiz kişileri olumsuz etkilediğini vurgulayan Prof. Dr.Yeşildere, bu tür açıklamalardan kaçınılmasını istedi.
İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu da, konuşmasında doktorluğun ve avukatlığın şiddete maruz kalan meslekler olduğuna işaret etti:
Kolcuoğlu, avukatların müvekkillerinin haklarını savunduğunu, hekimlerin de hastalarını sağlığına kavuşturmaya çalıştığını dile getirerek, bu iki meslek grubuna yapılan saldırıları anlamakta güçlük çektiğini bildirdi.
Kolcuoğlu, basından da "hekim hataları" yönündeki haberlere duyarlı olmasını istedi.
Hekimler ve sağlık çalışanları, Prof. Dr. Kalaycı'nın fotoğrafının bulunduğu yere karanfil bıraktıktan sonra eylemlerine son verdi.(KÖ/AD)