Bayburt'un Kırkpınar Köyü'nde yılın belli aylarında yuvalarından dışarı çıkan yılanlar şifa dağıtıyor.
Bayburt'a 20 kilometre uzaktaki Kırkpınar köyü, hastaların akınına uğruyor. Yılancık, sedef, behçet, romatizma ve eklem ağrıları başta olmak üzere birçok hastalığı tedavi ettiği iddia edilen yılanlar, sadece mayıs ve haziran ayları arasında ortaya çıkıyor ve bu dönemin sonunda kayboluyor.
Türkiye'nin dört bir yanından gelen hastalar, yılanları hastalıklı bölgenin üzerine koyarak tedavi olmayı beklerken, köylüler de tedavi olmaya gelenlere her konuda yardımcı oluyor.
Köy sakinlerinden Osman Bulunmaz, "yılanların 60-70 yıldan beri köy girişindeki Kırkpınar dağından çıktığını, mayıs ayı ortalarında ortaya çıkan yılanların haziran ayının ilk haftasında kaybolduğunu" söyledi. (NK)