Search Homepage
bianet-Bağımsız İletişim Ağı
Show menuHide menu
Date published: 6 October 2022 15:16
 ~ Modified On: 6 October 2022 15:24
6 min Read

Disinformation law 'final stage of AKP's media restrictions'

Academic Emre Tansu Keten says, "Cards such as the Press Advertisement Institution and press credentials will constitute the first stage of censorship. And the threat of imprisonment will serve as the second. In the end, the censorship law will be a tool to silence the media."
Disinformation law 'final stage of AKP's media restrictions'
Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda...

Haziran 2018'den bu yana bianet muhabiri. 2013'te bianet'te staj yaptıktan sonra bianet'in projelerinde de yer aldı. Expression Interrupted, susma24.com, Jıneps, Inside Turkey, tol.org gibi platformlarda haber ve makaleleri yayınlandı. İfade özgürlüğü alanında birçok haber ve makaleye görüş verdi. Yazıları İngilizce başta olmak üzere Fransızca, İtalyanca ve Çerkesceye çevrildi. 8 Mart 2018’deki Feminist Gece Yürüyüşünde çektiği fotoğraflar İstanbul Büyükşehir Belediyesince sergilendi. Erciyes Üniversitesi Gazetecilik mezunu.

show more
related news
Back to Top