Dinçer: Bakan Yoksulluğumuzla Dalga Geçiyor
"Öğretmenlerine, 'kendinizi yakın' diyen bir Milli Eğitim Bakanı'nı anlamamız ve bu yaklaşıma tahammül etmemiz beklenmesin" diyen Dinçer, Bakan Dinçer'in eğitimin sorunlarına çözüm üretmesini istedi:
"Eğitimin ilk günü çekilen fotoğraf hiç iç açıcı değildir. Sayın bakan, bu fotoğrafı nasıl değiştireceğine kafa yorsun. Eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırında maaş alması, bu dramatik fotoğrafın yalnızca bir karesidir. Diğer karelerinde neler olduğunu sayın bakan çok iyi bilmektedir."
Ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler
Dinçer, görüşlerini şöyle açıkladı:
* Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin'i protesto ediyor ve kınıyorum. Öğretmenine 'kendinizi yakın' diyen bir bakanı protesto etmenin anlamsızlığının farkındayım.
* Aslında Tekin'e teşekkür etmek gerekiyor. Eğitimin en üst merciinde bulunan bir insanın yaklaşımı, tüm kamuoyunu eğitim sistemimizi yönetenlerin nasıl bir düzeyde olduğu noktasında aydınlattı. Eğitimin trajik durumunu açığa çıkarttı.
* Eğitim çalışanlarının aldığı ücret ortada. Son yıllarda hızla yoksullaştığımız apaçık bir gerçek. Sayın bakanın açıklaması yoksulluğumuzla dalga geçmektir. Ne yazık ki, "ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler" yaklaşımı devam ediyor.
* Milli Eğitim Bakanı öğretmenleri incitti. Sayın bakan özür dilemeli. Aslında okulların açıldığı gün, eğitimimizin nasıl bir düzeyde olduğu gözler önüne serildi. Sayın bakan öğretmenlerini inciteceğine, ülkemizi topyekun inciten sorunlarla uğraşsın, sorunları çözmeye çalışsın.
Beşiktaş Lütfi Banat İlköğretim Okulu'nda dün (Pazartesi) düzenlenen açılış törenine katılan Tekin, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, "Arkadaşlarımızın aldığı ücretler yeterli değil. Bunu ben de biliyorum. Ancak bütçe belli olduktan sonra, isterseniz bordronuzu yakın, isterseniz kendinizi yakın. Bir şey değişmez" demişti. (BB/NK)