Dersimiz Tarım, Konumuz Badem Ağaçları
GAP Sulama Projesi kapsamında Harran Yatılı İlköğretim Bölge Okulu öğrencilerine uygulamalı tarım dersleri veriliyor. Proje eğitmenlerinden Koçer, şimdiye kadar 220 meyve fidanı diktiklerini belirtti.
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresine bağlı, GAP Sulama Sistemlerinin İşletme-Bakım-Yönetim projesi dahilinde Harran Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda okuyan örgencilere eğitim veriliyor.
Öğrenciler, meyveciliği geliştirme amaçlı uygulamaları kurma çalışmaları, değişik sulama sistemlerini tanıtma çalışmaları ve ekimden hasada kadar tüm sulu tarım konularında ders alıyor.
"220 meyve fidanı dikildi"
Proje Ziraat Mühendisi Emine Demir ve Mustafa Koçer tarafından da öğrencilere, tarlada uygulamalı olarak proje anlatılıyor.
Koçer; "Ovada uygun ekim alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Kurulan uygulama alanlarında; 108 adet badem, 120 adet kayısı, 30 adet şeftali, 80 adet erik, 70 adet zeytin ve nar olmak üzere toplam 220 adet meyve fidanı dikildi" dedi.(NK/BB)