Depremzedenin Prefabrik Mücadelesi
Prefabriklerin kullanım inisiyatifinin valiliklerin elinde olduğunu söyleyen Karataş, görüşleri şöyle dile getirdi:
* Bakanlığa sunulan dosya ışığında prefabriklerin kaldırılarak satılması kararlaştırıldı. Valiliklerin inisiyatifinde kullanılacağı ilgili bir yazıyla bildirilmiştir.
* Valilik, prefabriklerin tahliye edildikten sonra satılması için çalışmalarını sürdürüyor. 1 Ağustos'a kadar prefabriği boşaltmayanların elektrik ve suları kesilmek marifetiyle prefabrikleri boşaltmaları sağlanacaktır. Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nden aksi bir karar çıkmamıştır.
Şıralık Prefabrikleri temsilcisi Turgut Çetin, ise şunları söyledi:
* Artık deprem bitti diyorsunuz. Ama şu anda Düzce'de 3. ve 4. depremi yaşıyoruz. Ev sahiplerinin bundan sonra depremi başlıyor. Bizler de prefabriklerde yaşamaya hayran değiliz. Ama ne yapacağız? İşsizlik depremi başladı.
Tebligat karmaşası
* Radyo 5' te Afet İşleri Genel Müdürü Sayın Mustafa Taymaz'ın konuşmasını dinledik. "Devlet arazisi olduğu gerekçesiyle Şıralık Prefabrikleri boşaltılamaz" diyen Taymaz, Şıralık'ta oturanlara tebligat dağıtılmasından haberi olmadığını söyledi. Açıkladığımızda, "Bu konuyu Derhal Düzce Valiliği ile irtibat kuracağız ve bu hususu açıklığa kavuşturacağız" dedi.
Akıbetini bekleyen insanlar
* 900 depremzede ailesi prefabriklerden atılmaya çalışılmaktadır. Fidanlık'ta 150, Kirazlı'da 75, Kütahya'da 60, Şıralık'ta 300, Küçükahmetler'de 50, Umcor' da 40 kişi var.
* Akıbetini bekleyen 1000 kişinin yanı sıra Gümüşpınar'da 1200 prefabrik var. Bunların sadece 300' ü boş. Bu hesaba göre, bir eleme yapılacak ve sadece 300 kişi Gümüşpınar'a gönderilecektir.
* Buranın da Kasım Aralık itibariyle kalkacağı söylenmektedir Üç aylığına kapısı, bacası olmayan tesisatı bozuk olan dağın dibindeki Gümüşpınar'a bu vatandaşları sürmektedirler. (NH/BB)