Depreme Karşı Denetim ve Uygun Yapılaşma
Antakya Belediyesi Meclis Salonu'ndaki paneli, Hatay Vali Yardımcısı Nihat Yıldırım, Antakya Belediye Başkanı İris Şentürk, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Gürkanlar, İMO Hatay Şube Başkanı Cihat Mazmanoğlu, Emniyet Müdür Yardımcısı Fikri Özbozdağlı, MKÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sabit Oymael, Hatay Meslek Odaları (HAMOK) Başkanı Nebil Seyfettin, mimarlar ve inşaat mühendisleri izlediler.
Konuşmacılar, Türkiye ve Antakya'da deprem riskinin büyüklüğüne dikkat çekti, depremde kayıpları en aza indirebilmek için gerekli yasal düzenlemeleri yapmanın önemli olduğunu vurguladılar.
Mazmanoğlu: Sağlıklı ve tarafsız denetim sağlanmalı
* Tarihinde birçok kez büyük depremler yaşamış ve yerle bir olmuş bir kentte yaşıyoruz. Bölgemiz, ölü deniz fayı, Doğu Anadolu Fayı ve Kıbrıs fayının altında karmaşık bir tektonik yapı karakterize ediyor. Yani, deprem yönünden çok riskli bir bölgede yaşıyoruz.
* Deprem riski karşısında, yapım ve üretim aşamasında denetim çok önemli. İnşaat sektöründe sağlıklı ve tarafsız denetim sağlanmadıkça uygun yapılaşmaya gidilemez.
* Projelendirme ve imalat aşamalarındaki yanlış uygulamalar ve denetimsizlik, yüksek maliyetli ve kötü yapılanmaya yol açıyor. Bunun sonucu olarak, tüm depremlerde ciddi kayıplar ortaya çıkıyor.
* Tüm Türkiye deprem riski altında olmasına rağmen, "Yapı Denetim Yasası" yalnızca 19 pilot ilde uygulanıyor.
* İhale yasası, yapı denetim yasası ve imar yasasının mevcut durumları ile amaçlanan toplumsal yararı sağlayacağına inanmıyoruz. Mesleğimizi ilgilendiren yasal düzenlemelerde, kurullara ve komisyonlara verdiğimiz görüşlerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz.
Gürkanlar: Risk haritası çıkartılmalı
* Antakya, deprem riski çok yüksek bir kent. Ancak halen bir risk haritası yok. Antakya'nın risk haritası, mutlaka çıkarılmalı. Bina envanterleri yapılmalı, kentin yapısal rehabilitasyonu, proje olarak ele alınmalı.
* Türkiye'de son beş, altı yılda yaşanan depremlerde, neredeyse bir kent nüfusu yok oldu. Türkiye'de çağdaş standartlara ulaştığımızı görmek en büyük dileğimizdir.
Şentürk: Belediyeler günah keçisi değil
* Deprem söz konusu olduğunda, belediyeler günah keçisi ilan ediliyor. Bu doğru bir tespit ama, belediyeler tek başlarına günah keçisi olmamalı.
* Sistem, siyasetin kirlenmişliği, yaşama bakış açısı, insanların yaşadıkları kente karşı sorumluluğu... Bunların hepsi, gözden geçirilmeli. Yaşadığımız kente, şehre, mahalleye karşı kendimizi sorumlu hissetmeliyiz.
* Hiç kimsenin elinde sihirli değnek yok. Mutlaka insanları bilinçlendirmeliyiz. Tek dayanağımız, sivil toplum örgütleri, yetişmiş insanlardır. Bizleri yalnız bırakmayın,istersek çok şeyi değiştirebiliriz.
Oymael: Kimseyi suçlamak amacında değiliz
* Deprem hep vardı, hep de var olacak. Kişisel veya kurumsal bazdaki problemleri konuşacağız. Amacımız hiç kimseyi, kurumları, özellikle de belediyeleri suçlamak, yargılamak değildir.
* "Daha iyiye, daha mükemmele nasıl ulaşırız, çözüm yolları için neler önerilmeli" bunları konuşmalıyız. İnşaat sektörü pek çok bilinmeyeni içerir. Elimizdeki veriler değişiktir. Deprem olayına karşı dirayetli durmamız ve tedbirler almamız gereklidir. (BB/NK)